رزمایش رومیزی پدافند غیر عامل برگزار شد - رزمایش رومیزی پدافند غیر عامل برگزار شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

برگزاري مانور پدافند غيرعامل در سازمان جهاد كشاورزي

به مناسبت گرامیداشت هفته " پدافند غیرعامل"  و در اجرای یکی از مصوبات ستاد بزرگداشت هفته مذکور؛ پنجمین رزمایش رومیزی سازمان جهاد کشاورزی و اولین رزمایش پدافند سایبری درسازمان جهاد کشاورزی  با  رویکرد تهدیدات‌ نوین در حوزه سایبری و قطع برق با حضور رییس سازمان جهادکشاورزی، دبیر پدافند غیر عامل سازمان، مدیران کل ادارات وابسته ، تیم فناوری اطلاعات و جمعی از معاونین، مدیران و کارکنان در محل سالن جلسات این سازمان برگزار گردید.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به ضرورت پرداختن به پدافند غیرعامل در کاهش آسیب پذیری و ارتقاء پایدار بخش کشاورزی در برابر تهدیدات دشمن اظهار داشت: تهدیدات دشمن روز به روز فناوری پایه می‌شود که نیازمند تلاش و توجه بیشتری است و پیشگیری از تهدیدات دشمن از اهداف محوری انجام این فعالیت‌ها است. 
دکتر عبدالله یوسفی گفت: بايد آمادگي لازم براي مقابله با هرگونه تهاجم، بحران و حادثه را داشته باشيم و برگزاري اين گونه مانورها مي‌تواند نقش بسزايي در مديريت بحران داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه پدافند غير عامل از تاکيدات مقام معظم رهبري محسوب مي‌شود، خاطرنشان کرد: دشمن در سالهاي اخير بيشترين مبارزه و حمله نرم را عليه کشور ترسيم و طراحي كرده است و اين گونه مانورها شبيه سازي فضايي واقعي است و نبايد هيچ وقت از حوادث و تهديدها غافل بود.
دکتر محمدحسین نیکخواه مشاور رییس سازمان در امور محیط زیست، امنیت غذا و پدافند غیرعامل و دبیر رزمایش پدافند غیرعامل، هدف از اجرای این مانور را برآورد میزان آمادگی همکاران سازمان و هماهنگی آنها در مدیریت حادثه و بحران و شناسایی نقاط قوت و ضعف عنوان کرد.
وی  به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد و به نقل از ایشان پدافند غیرعامل را همچون مصون سازی بدن انسان دانست، که این مصون سازی یکی از اهداف پدافند غیرعامل می باشد.
وی به تشریح ماهیت تهدیدات و آسیب پذیری ها پرداخت و مصون سازی در مقابل تهدیدات غیرطبیعی و خصمانه را از اهداف مهم پدافند غیر عامل دانست و افزود، دیگر تهدیدات ما تنها به تهدیدات نظامی خلاصه نمیشود و در دنیای پر مخاطره پرسرعت امروز ماهیت آن ها دائما در حال تغییر است و ما باید دائما در حال رصد تهدیدات نوین باشیم.
لازم به ذکر است در مانور امروز، برق سازمان بطور نمایشی در اثر حمله سایبری به شبکه برق ملی استان قطع شد و با عنایت به تمهیدات لازم برای مقابله با قطع برق، از توان برق اضطراری که توسط یک دستگاه دیزل ژنراتور که از محل اعتبارات  یک درصد پدافند غیرعامل سازمان جهاد کشاورزی خریداری شده بود سریعا راه اندازی و برق مورد نیاز سازمان در کمترین زمان ممکن متصل و فرایندهای عمومی و روزمره سازمان با وصل جریان برق مجدد انجام گرفت و این رزمایش حدود دو ساعت به طول انجامید .
طی این رزمایش که نزدیک به 2 ساعت به طول انجامید؛ تمام موارد پیش بینی شده حمله سایبری و سپس خاموشی و اختلال شبکه برق ، راه اندازی برق اضطراری دیزل ژنراتور با موفقیت به مرحله اجرا درآمد .