پرورش ۲۹ هزار قطعه مرغ اجداد در خراسان شمالی آغاز شد - پرورش ۲۹ هزار قطعه مرغ اجداد در خراسان شمالی آغاز شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پرورش ۲۹ هزار قطعه مرغ اجداد نژاد آرین در این استان آغاز شد، که می‌طلبد تمام دستگاه‌های مربوطه و بانک‌ها، واحد تولیدی این گونه را حمایت کنند.

مهندس علیرضا صادق افزود: این واحد توسط تعاونی مصرف اتکا در شهر «پیش‌قلعه»  در شهرستان مانه و سملقان ایجاد شده و تمامی حمایت های لازم از جمله تامین نهاده های مورد  نیاز نیز از آن انجام شده است.

وی افزود: این مجموعه (فارم) با ظرفیت ۸۵۰ هزار قطعه پرورش مرغ گوشتی ایجاد شده بود که با توجه به نیاز کشور، با درخواست متصدیان آن برای پرورش مرغ اجداد در آن، به دلیل داشتن امکانات مناسب، موافقت شد و از اواخر خردادماه امسال پرورش مرغ اجدادی در آن آغاز شده است.

وی با بیان اینکه با پرورش مرغ نژاد آرین، وابستگی به نژادهای مرغ گوشتی خارجی کاهش می یابد، گفت: در سال های گذشته برخی تحریم های خارجی در این خصوص، منجر به ایجاد مشکلاتی در زمینه تامین گوشت سفید در کشور شده بود.

مهندس صادق اظهار داشت: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و همچنین ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی،  پرورش مرغ آرین در دستور کار قرار گرفت و تولید این مرغ که برای مدتی در کشور مسکوت مانده بود، احیا و از سرگرفته شد.

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برای پرورش مرغ اجدادی تمامی تمهیدات لازم از جمله تامین نهاده های مورد نیاز با نرخ مصوب، اولویت تهیه و تامین دارو  و واکسن با نرخ مصوب، اولویت تامین تسهیلات، حذف عوارض صادراتی، بخشودگی ۵۰ درصدی بیمه تکمیلی و اجباری سهم بیمه گذار، اولویت خرید گوشت مرغ و سایر موارد اندیشیده شده است و همه دستگاه ها،  سازمان ها و بانک ها موظف به کمک به اجرای آن شده اند.

مهندس صادق با بیان اینکه طبق ابلاغیه وزارتخانه مربوطه، تلاش خواهیم کرد تا پرورش مرغ اجداد آرین را گسترش دهیم، افزود: در این خصوص متقاضیانی نیز داریم که در صورت داشتن شرایط لازم به آنان مجوز پرورش این نژاد داده می شود و از آنان حمایت خواهیم کرد.

وی افزود: از یک مرغ لاین ۴۵ قطعه مرغ اجداد تولید می شود و از هر قطعه مرغ اجداد نیز ۵۰ قطعه مرغ مادر حاصل می شود که از هر مرغ مادر ۱۳۵ قطعه مرغ گوشتی در سال استحصال می شود.

مهندس صادق اظهار داشت: به ازای پرورش هر قطعه مرغ اجداد آرین ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال نیز تسهیلات در نظر گرفته شده است.

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای رساندن کشور به خودکفایی در تولید مادر گوشتی،  اظهار داشت: برنامه ریزی شده است تا پرورش مرغ مادر گوشتی نژاد آرین در خراسان شمالی نیز افزایش یابد تا استان از لحاظ گوشت مرغ تامین شود.