بارش باران زمینه آغاز کشت پاییزه غلات را برای دیمکاران خراسان شمالی فراهم کرد - بارش باران زمینه آغاز کشت پاییزه غلات را برای دیمکاران خراسان شمالی فراهم کرد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بارندگی های مناسب هفته جاری کشاورزان این استان را شادمان کرد و زمینه آغاز کشت محصول را برای دیمکارانی که از مدتها پیش چشم به آسمان در انتظار بارانی موثر بودند، فراهم کرد.

مهندس محمدنقی کاظمیان با بیان اینکه این بارندگی موثر می تواند شروع کشت پاییزه در دیمزار ها باشد، افزود: شمار زیادی از غلات کاران منطقه برای آغاز کشت منتظر اولین باران پاییزه بودند.

وی افزود: برخی از گندمکاران استان نیز دیمزارهای خود را علیرغم نبود بارش موثر از ابتدای فصل پاییز به صورت «خشکه‌کاری» زیر کشت برده‌ بودند که این بارش باعث افزایش سطح سبز آنان خواهد شد.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی مناطق سرد، کشت محصول معمولا تا پایان مهرماه، پایان می گیرد و کشاورزان بعد از آن گندم را بدون بارندگی به صورت خشکه کاری کشت می کنند که با بارش اولین باران سبز می شود.

مهندس کاظمیان اظهار داشت: در کشت معمولی کشاورزان بعد از اولین بارندگی زمین را آماده کشت می کنند و در بارندگی بعدی محصول سبز می شود اما با توجه به اینکه امسال از ابتدای فصل پاییز باران موثری نداشته ایم برخی بهره برداران از روش خشکه کاری استفاده کرده و گروهی نیز منتظر اولین باران بودند.

وی با بیان اینکه ۵۵ درصد مزارع آبی غلات استان از رودخانه ها سیراب می شود، گفت: بارندگی دبی رودخانه ها را بیشتر خواهد کرد که کشاورزان از این فرصت استفاده کرده و مزارع خود را آبیاری می کنند.

وی سطح ابلاغی کشت گندم آبی استان در سال جاری را ۴۷ هزار و ۳۸۰ هکتار و ابلاغی گندم دیم را نیز ۹۸ هزار هکتار عنوان کرد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: بهره برداران در روش خشکه کاری بذر را در زیر خاک می کنند و بذر در حالت انتظار قرار می گیرد که پس از یک بارندگی سبز خواهد شد.

مهندس کاظمیان اظهار داشت: تغییر اقلیم و نوسانات درجه حرارت در سال های اخیر در استان بیشتر شده است و معمولا پاییزهای خنک و کم بارانی داریم اما زمستان ملایم تر و بارش باران بیشتر از معمول را تجربه می کنیم.

وی سطح زیر کشت جو ابلاغی استان را نیز ۴۸ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: از این سطح  ۲۵ هزار هکتار آبی و ۲۳ هزار هکتار دیم است.