شناسنامه دار شدن دام سبب جلوگیری از قاچاق دام خواهد شد - شناسنامه دار شدن دام سبب جلوگیری از قاچاق دام خواهد شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: شناسنامه دار شدن دام سبب جلوگیری از قاچاق دام خواهد شد.

مهندس مهدی شکاری افزود: تاکنون ۳۹۳ هزار راس دام سبک و سنگین این استان شناسنامه‌دار و کد ۱۵ رقمی بین‌المللی دارند.

وی خاطرنشان کرد:  از مجموع ۷۹ هزار راس دام سنگین در استان نیز ۹ هزار و ۳۷۲ راس گاو و گوساله تاکنون هویت گذاری شده اند.

مهندس شکاری افزود: از مجموع ۲ میلیون و ۱۲ هزار راس دام سبک شامل گوسفند و بز نیز تاکنون ۳۸۲ هزار و ۶۳۷  راس شناسنامه دار شده اند.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۰۰ نفر شتر نیز در استان وجود دارد گفتتاکنون ۹۹۳ نفر شتر شناسنامه دار و کد ۱۵ رقمی بین‌المللی بر گوش آنها آویخته شده است.

 مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: دامداران صنعتی دام سنگین به مدت دو ماه فرصت دارند تا هویت گذاری کنند در غیر اینصورت از نهاده های دامی بی بهره هستند و همچنین روستاییان نیز باید دام های  سبک خود را بیمه کنند تا از ارائه خدمات بهره مند شوند.

مهندس شکاری افزود: به دلیل اینکه دام داران سنتی دام های خود را جا به جا نمی کردند ضرورتی نیز برای پلاک گذاری نمی دیدند اما هم اکنون تمامی ارائه خدمات منوط به هویت گذاری و شناسنامه دار کردن دام ها شده است.

وی اظهار داشت: دامی که در داخل استان جا به جا شود و مجوز لازم را نداشته باشد به عنوان دام غیرمجاز شناخته می شود اما دامی که از این استان خارج شود و مجوز لازم را نیز نداشته باشد دام قاچاق محسوب می شود.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: تمامی اطلاعات مربوط به دام در خصوص نژاد دام، تاریخ تولد، جنسیت، کد گله، نام و شماره تلفن صاحب دام و موارد دیگر در این کد تعریف شده است و همچنین شناسنامه دار کردن دام علاوه بر صیانت از ذخایر ژنتیکی، سبب سهولت در ردیابی دام در نقل و انتقال و خرید و فروش ها می شود.