ضریب مکانیزاسیون خراسان شمالی ۱.۸۱ اسب بخار در هکتار است - ضریب مکانیزاسیون خراسان شمالی ۱.۸۱ اسب بخار در هکتار است | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با جذب تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون از سال ۹۲ تا ۹۸ به مبلغ  هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال سطح ضریب مکانیزاسیون استان از ۱.۳ به حدود ۱.۸۱ اسب بخار در هکتار رسیده است.

دکتر عبداله یوسفی گفت: جذب هزار و ۸۲۰  دستگاه انواع تراکتور، ۷۴ دستگاه انواع کمباین و سه هزار دستگاه سایر ماشین آلات و ادوات از سایر دستاوردهای مهم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ضریب مکانیزاسیون بخش باغی استان در سال جاری نسبت به سال ۹۲ با افزایش ۳۰ درصد از ۹ درصد به حدود ۱۳ درصد رسیده است.

وی افزود: ضریب مکانیزاسیون میانگین محصولات باغی از ۹ درصد در سال ۹۲ به حدود ۱۳ درصد در سال زراعی جاری رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بیان کرد: علاوه بر این ضریب مکانیزاسیون میانگین محصولات زراعی نیز از ۷۰ درصد به ۷۹ درصد در این مدت رسیده است.

دکتر یوسفی به خرده مالکی و کوچک بودن اراضی زراعی استان اشاره کرد و افزود: در خراسان شمالی باید بیشتر شرکت های فنی در حوزه مکانیزاسیون فعال باشند زیراکه برخی از ماشین آلات کشاورزی عملا بدون استفاده می ماند و کشاورزان عرصه های زیادی برای کشت و کار ندارند.

وی اظهار داشت: خراسان شمالی بیش از ۶۰ هزار دستگاه ادوات و ماشین‌آلات در بخش های مختلف کشاورزی دارد که حدود ۵۰ درصد این ناوگان فرسوده است.

وی افزود: از مجموع ماشین آلات بخش کشاورزی ۱۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه تراکتور و هزار و ۸۰۰ دستگاه کمباین است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: به طور متوسط برای هر ۳۰ هکتار زمین یک تراکتور و برای هر ۸۵۰ هکتار کشتزار غله یک دستگاه کمباین در استان وجود دارد.