اخبار ویژه ›› بازدید شهرستانی رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از پروژه های بخش کشاورزی شهرستان راز و جرگلان ›› پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی ، رئیس این سازمان از اراضی شبکه فرعی پایاب سد سومبار در منطقه غلامان از توابع شهرستان رازوجرگلان بازدید نمودند.

دکترعبداله یوسفی در این بازدید که شنبه مورخ 15اردیبهشت 1397 به همراه معاونین و مدیران ستادی و مدیرکل دیوان محاسبات استان از بخش غلامان انجام پذیرفت ، ویژگی ها و مزایای اجرای  شبکه فرعی پایاب سد سومبار در منطقه غلامان را به شرح ذیل برشمردند:

استفاده بهینه از منابع آب و خاک و آبهای مرزی استان ، بهبود وضعیت کشاورزی منطقه ، ارتقاء وضعیت معیشتی کشاورزان در مناطق محروم مرزی ، افزایش بهره وری از منابع آب و خاک، کنترل سیلاب و تثبیت بستر رودخانه ها و کنترل روان آب ها با استفاده از شبکه های مدرن آبیاری

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: استان خراسان شمالی یکی از استان های کشور در زمینه اجرای سیاستهای وزارتخانه با موضوع اهمیت آبهای مرزی می باشد و  کل اراضی مورد تعهد سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی برای اجرای شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی پایاب سد سومبار 770هکتار (332 بهره بردار و تخصیص آب 4/4 میلیون متر مکعب ) که شامل چهار روستا به نام های غلامان (حق آبه بران 145 نفر) و سوخسوهاشم (103نفر)، پرسه سو علیا و سفلی (به ترتیب 47 و37) می باشد.

ایشان تصریح نمودند: در بخش دوم اراضی پایاب سد اجرای سیستم آبیاری تحت فشار (کلاسیک ثابت) به مساحت 290 هکتار طراحی گردیده که درحال حاضر حدود 260هکتار با اعتبار بالغ بر 20میلیارد ریال اجرا و تحویل بهره برداران گردیده است. همچنین برای اجرای بخش اول اراضی (غلامان) و روستاهای سوخسوهاشم و پرسه سو علیا و سفلی سیستم آبیاری تلفیقی (کلاسیک متحرک و قطره ای ) مبلغ 140 میلیارد ریال موردنیاز می باشد.

ایشان افزودند: اعتبار موردنظر از محل صندوق توسعه ملی اعتبارات بامجوز خاص رهبری درنظر گرفته شده است که در بخش دوم تاکنون 30میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و 110 میلیارد ریال اعتبار جهت اتمام طرح موردنیاز می باشد.

لازم به ذکراست اجرای این طرح باهدف استفاده بهینه از آبهای مرزی استان و ارتقاء وضعیت کشاورزی منطقه می باشد.

دکتر یوسفی ضمن اشاره به این موضوع که کشاورزان و بهره برداران منطقه رازوجرگلان بهترین نگهبانان این سرزمین هستند عنوان داشتند انجام امورات دستجمعی و مشارکتی ما را در رساندن به اهدافمان در حوزه کشاورزی یاری خواهد کرد و لذا بایستی صبروحوصله و پشتکار جدی دراینگونه امورات مشارکتی وجود داشته باشد.

همچنین در ادامه از پروژه توسعه باغات نوغان داری شهرستان راز وجرگلان در سطح 68 هکتار و زنجیره تولید پرورش کرم ابریشم نیز بازدید بعمل آمد.