برگزاری کنفرانس مطبوعاتی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی به مناسبت هفته دولت - برگزاری کنفرانس مطبوعاتی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی به مناسبت هفته دولت | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی امروز سه شنبه مورخ 1397/05/30 کنفرانس مطبوعاتی رادیویی و تلویزیونی دکتر عبداله یوسفی رئیس محترم این سازمان باحضور اصحاب رسانه و خبرنگاران محترم استان به مناسبت بزرگداشت هفته دولت (2 لغایت 8 شهریور) با شعار شفافیت، پاسخگویی و کارآمدی در محل دفتر ریاست سازمان برگزار گردید.

در این جلسه دکتر یوسفی ضمن تبریک عید قربان، دهه ولایت، عید غدیر و گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهدای دولت، شهید رجایی و باهنر، شهدای استان  و شهدای جهادکشاورزی اظهار داشتند: به برکت خون شهدا است که ما امروز توفیق خدمت گذاری را داریم .

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی افزودند: به منظور رونق اقتصادی و ایجاد امید و تلاش بیشتر در آحاد جامعه، در هفته دولت در سال جاری 58 پروژه از بخش کشاورزی آماده بهره برداری میباشد، در حوزه های مختلف آب و خاک تولیدات دامی و گیاهی و همچنین صنایع تبدیلی و تکمیلی که این 58 پروژه سرمایه ای بالغ بر 4/12 میلیارد تومان صرف شده است اعم از منابع دولتی و تسهیلات مختلف که تامین شده برای بهره برداری از این پروژها  که در اثر این اتفاق برای 103 نفر اشتغال مستقیم و برای حدود 309 نفر اشتغال غیر مستقیم برآورد شده است و 1243 خانوار هم بهره بردار این 58 پروژه در سطح استان هستند که در معیت مسئولین  استانی و شهرستانی بالاخص بهره برداران در طول هفته دولت مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

دکتر یوسفی درخصوص عملکرد و برخی از راهبردهای مهم مدیریتی در حوزه استان بیان داشتند: علیرغم خشکسالی و کاهش 33 درصدی بارندگی ها نسبت به دوره بلند مدت در سال گذشته، باز هم تولیدات کشاورزی استان خوب و پایدار بوده به گونه ای که در گندم خوراکی تا کنون بیش از 90500تن گندم خوراکی خریداری کرده ایم که 50درصد از مطالبات گندم کاران پرداخت شده است که نسبت به کل خرید سال گذشته 35درصد کاهش داشته ایم اما فصل خرید تا پایان شهریور ماه همچنان ادامه دارد .

ایشان ادامه دادند:  خرید 12رقم گندم و جو بذری خراسان شمالی  از 3500تن در سال 1392 به بیش از 13500تن  در 25 رقم در سال جاری رسیده است  و بذر مورد نیاز استان را تامین میکند که این اتقاق بسیار خوبی است، همچنین در کلزا بالغ بر 3700تن خرید داشته ایم که 98درصد مطالبات آن پرداخت شده است، که حدود 3500 هکتار کشت داشته ایم و تولیدمان نسبت به سال قبل 3 الی 5/3 برابر رشد داشته است که با عنایت به این که توسعه دانه های روغنی و تامین روغن نباتی و کاهش وابستگی به واردات از سیاست های وزارت جهادکشاورزی است در این زمینه کارهای ترویجی و تلاش هایی که همکاران ما انجام داده اند رو به توسعه و تقویت است، ودر دستور کارسالجاری نیز گسترش زراعت تا سطح 8 هزار هکتار کشت پیش بینی گردیده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در زمینه تسهیلات نیز اظهارنمودند: با عنایت به پتانسیل بخش کشاورزی از میزان5/262 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار توسعه روستائی و عشایری مصوب شده برای استان 21درصد  معادل 55میلیارد تومان جذب شده که در بخش کشاورزی 35میلیارد تومان معادل  64درصد کل جذب استان اتفاق افتاده است.

ایشان تصریح نمودند: واگذاری اراضی برای توسعه سرمایه گذاری در استان هرساله در قالب طرح های کشاورزی یا ماده 2  قانون واگذاری اراضی اتفاق می افتد  و در قالب ماده 21 واگذاری طرح های غیر کشاورزی  انجام میشود که در ماده 2 برای طرح های کشاورزی از سال 1392 تا کنون بالغ بر 2205هکتار برای 440 مورد واگذاری انجام شده که به  توسعه سرمایه گذاری در این حوزه و رونق طرح های کشاورزی کمک  میکند و در قالب طرح های غیر کشاورزی (ماده 21 ) نیز 182 مورد  به مساحت 1452 هکتار در طول سال های 26-92 واگذار شده است.

دکتر یوسفی افزودند: یکی از پروژه های مهم طرح کاداستر اراضی کشاورزی است که به منظور سند دار کردن اراضی کشاورزی و مدیریت هوشمند کشاورزی میباشد که در این زمینه هم تاکنون34هزار هکتار با پیشرفت فیزیکی 90درصد اقدام گردیده و همچنین مساحت64هزار هکتار قرارداد جدید منعقد شده و در جهت رفع تداخلات ناشی از اجرای مقررات موازی اراضی موضوع ماده 54قانون رفع موانع تولید  که اختلافات ملکی بین اشخاص و دولت است  کمیسیون به ریاست سازمان جهاد کشاورزی و عضویت تعدادی از مدیران کل تشکیل و عملیات اجرایی آغاز شده است.

ایشان ادامه دادند: در سال های اخیر خراسان شمالی یکی از استان هایی است که در این زمینه بهترین عملکرد را داشته حتی در جهت نحوه اجرای این قانون، معین 6 استان دیگر بوده است و در استان 253 پلاک ثبتی در مساحتی بالغ بر 190 هزار هکتار  در حال نقشه برداری است و51پلاک در مساحتی بالغ بر 105هزار هکتار رفع تداخل انجام شده که در این قالب در  7 هزار هکتار از اراضی دولتی به نفع کشاورزان رای داده شده است.

دکتر یوسفی در حوزه حفظ کاربری اراضی هم اظهار داشتند:  8گشت حفظ کاربری در استان داریم که در قالب سامانه 131 هم این موضوع رصد میشود . در سال گذشته بالغ بر 545مورد گزارشات تغییر کاربری اعلام شده که برای 101 مورد از آن ها حکم  قلع  و قم صادر گردیده و بخشی اجرا شده  است، در سال جاری نیز برای 42مورد از ابتدای سال 97 تاکنون حکم قلع و قم اجرا شده است .

ایشان ادامه دادند: در سال 1396  نیز 241مورد مصوبه در سطح 45هکتار به متقاضیان مجوز تغییرکاربری داده شده و در قالب تبصره 4 هم برای طرح های کشاورزی 376 مورد در سطح 53 هکتار مجوزداده شده است ، البته طرح های واگذاری هر ساله حد اقل دو مرتبه نظارت میشود  اگر کشاورزان زمینی را که گرفته اند دولتی باشد  اخطارات لازم داده میشود  اگر توجهی نشود در قالب کمیسیون نظارت ماده 33 قانون حفاظت از جنگل ها این رسیدگی و رای استرداد داده میشود، از سال 1392تا1397 دراین خصوص (516) رسیدگی و رای صادر شده که برای 194 هکتار استرداد اراضی انجام شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی بااشاره به  استعداد سنجی و صدور مجوزهای دولتی اراضی استرداد شده اظهار داشتند: به زودی با توجه به استعدادیابی  انجام شده برای این اراضی پروانه تاسیس بی نام  صادر و اطلاع رسانی میگردد و برای سرمایه گذاران متقاضی در کمتر از 48 ساعت پروانه صادر میگردد که این یک فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران است.

دکتر عبداله یوسفی افزودند: در حوزه دام  برای حدود 3 زنجیره در سال گذشته مجوز گرفته شده و اجرایی شدند از جمله  زنجیره نوغانداری است که با توجه به مصوبه سفر مقام معظم رهبری در توسعه توتستان ها و نوغانداری ، در شهرستان راز و جرگلان در چند سال گذشته 5 میلیارد تومان برای احداث توتستان ها هزینه گردیده و  همچنین جهت اهالی  شهرستان راز وجرگلان  در روستاهای هدف کارگاه های صنایع تبدیلی توتستان در قالب دو شرکت تعاونی فراگیر سازماندهی شدند و این باعث شده است که هم از خام فروشی جلوگیری شود و تولیدات ما در استان فراوری شود هم ارزش افزوده بیشتری ایجاد شود و زنجیره تولید تکمیل شود به نوعی که  تا مرحله تولید فرش ابریشم دورو برسد.

ایشان بیان داشتند: تولید پیله  ابریشم از  90تن  در سال گذشته به 107 تن  درسالجاری افزایش یافته که رکورد بسیارخوبی میباشد و میانگین تولید استان از 37 کیلو به 40 کیلو رسیده است در حالی که میانگین کشوری 25 تا 35 کیلو است .

دکتر یوسفی ادامه دادند: قیمت پیله ابریشم از 30 تا 35 هزار تومان به فروش میرسد در حالی قیمت تضمینی 18300 تومان بوده است علت اصلی هم تکمیل زنجیره تولید بوده است.

ایشان با تاکید بر موفقیت این طرح عنوان داشتند: خواستار توسعه  این طرح برای سایر شهرستان ها نیز هستیم،  ازجمله برای 3 شهرستان بجنورد جاجرم و مانه و سملقان با بررسی که انجام شده قابلیت اجرایی دارد.

دکتر یوسفی مطرح نمودند: برای توسعه نوغانداری امسال 60میلیارد ریال اعتبار تعلق گرفته که برای رازوجرگلان مانه و سملقان و و جاجرم و بجنورد هر کدام 15میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شد که در این موضوع جهش خوبی را داشته ایم.

ایششان در پایان در خصوص حوزه امور دام افزودند: برای زنجیره تولید گوشت مرغ هم مجوز گرفته شده که اولین مورد مرغ اجداد میباشد که در سازمان اتکا در مانه و سملقان اجرا شده و  با حضور وزیر محترم جهادکشاورزی در فروردین ماه امسال به بهره برداری رسیده و دو زنجیره  تولید هم در شیروان و فاروج مجوز صادرشده است .

ایشان تصریح نمودند: در فاروج دوهفته قبل عملیات اجرایی آغاز شده است و در شیروان هم تسهیلات مصوب شده که به زودی آغاز میشود  و با توجه به وجود کشتارگاه، خوراک دام، مرغداری و...  در استان این زنجیره صفر تا صد در استان انجام میشود و در نتیجه ارزش افزوده ایجاد و رقابت پذیری هم انجام میشود  که میتواند بسیار مهم باشد و این مجوز برای اولین بار در خراسان شمالی برای مرغ مادر و مرغ اجداد صادر شده که در کشور فقط چند استان محدود این مجوز را دارند.