مراسم آئین تکریم و معارفه مدیر جهادکشاورزی شهرستان مانه و سملقان - مراسم آئین تکریم و معارفه مدیر جهادکشاورزی شهرستان مانه و سملقان | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی مراسم آئین تودیع و معارفه مدیر جهادکشاورزی شهرستان مانه و سملقان با حضور ریاست محترم این سازمان ، فرماندار محترم و امام جمعه شهرستان مانه و سملقان و نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین جمعی از مسئولین محترم ستادی و شهرستانی در این شهرستان برگزار گردید.

طی این مراسم ضمن تقدیر از زحمات مهندس محسن نظام دوست مدیر سابق جهادکشاورزی شهرستان مانه و سملقان ، مهندس هادی قهرمانیان بعنوان مدیرجدید جهادکشاورزی این شهرستان معرفی گردید.

قابل ذکر است هم اکنون مهندس نظام دوست بعنوان مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان منصوب گردیده اند.

در این مراسم جناب آقای دکتر یوسفی ضمن تشکر از تلاشهای مهندس نظام دوست در انجام امور محوله ، به مدیر جدید این شهرستان توصیه نمودند:  نسبت به وقت شناسی درجهت اجرای سیاستهای وزارت جهادکشاورزی بویژه در حوزه تاریخ های کشت کلزا و سایر محصولات کشاورزی و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی دقت لازم بعمل آید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با اشاره به آغاز آئین کشت پائیزه اظهار نمودند: تدارکات لازم جهت تهیه بذر برای حدود  146هزار هکتار کشت گندم آبی و دیم  در استان صورت گرفته و بیش از 13هزارتن بذر گندم و جو تهیه شده است.

ایشان افزودند:بالغ بر  52 هزارتن انواع کودشیمیایی در کل سال تدارک دیده شده که 60درصد مربوط به کشت های پائیزه می باشد و   برنامه ریزی کشت8 هزار هکتار کلزا در سال جاری انجام شده و عملیات کشت کلزا در سطح استان آغاز و تاکنون 11 تن بذر از 10 رقم متنوع در سطح استان توزیع شده است .

دکتر یوسفی ادامه دادند: بیش از 140 ریزکارنده برای محصول کلزا در سال گذشته در سطح استان توزیع شده و با توجه به اینکه توسعه کشت کلزا یک از سیاستهای کلیدی وزارتخانه در راستای کاهش واردات میباشد؛ تولید کلزا افزایش 5/2 برابری نسبت به سال قبل داشته و کشاورزان نیز به کشت کلزا روی آورده اند مضاف براینکه قیمت تضمینی کلزا دوبرابر قیمت تضمینی گندم می باشد.

ایشان در زمینه اشتغال پایدار روستایی نیز تصریح نمودند:  45 درصد از سهم اقتصاد  بخش کشاورزی  را اشتغال پایدار روستایی برعهده دارد و 70میلیارد تومان اعتبار در سطح استان پرداخت گردیده که 60درصد آن مربوط به بخش کشاورزی میباشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با اشاره به کشاورزی قراردادی ابراز داشتند: کشاورزان در این طرح به شکل برنامه ریزی شده ای کشت را انجام میدهند و محصولی که مورد نیاز واحدهای غذایی و دامی و دارویی می باشد کشت گردیده و ضمن عقد قرارداد یا تفاهم نامه با کشاورزان  محصول تولیدی به شکل تضمینی واگذار می گردد.

در پایان دکتر یوسفی افزودند: تا به امروز 63 درصد از مطالبات گندم کاران معادل 75میلیارد تومان پرداخت شده است.