رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی : 86درصد مطالبات گندم کاران استان پرداخت شده است - رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی : 86درصد مطالبات گندم کاران استان پرداخت شده است | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی به نقل از روزنامه اتفاقیه ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با پرداخت هایی که اخیرا در شهریور ماه انجام شد، بیش از 86 درصد مطالبات پرداخت شده است و مابقی مطالبات گندمکاران این استان نیز در آینده نزدیک پرداخت خواهد شد.

دکترعبدالله یوسفی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه تا کنون میزان 91 هزار تن گندم خوراکی و 12 هزار تن گندم بذری از کشاورزان استان خریداری شده است، اظهار کرد: رقم پرداختی به کشاورزان این استان تاکنون یک هزار و 300 میلیون ریال بوده است.

وی با اشاره به اینکه فصل خرید در خراسان شمالی از 15 خرداد اغاز شده است، افزود:  شرکت غله کشور در یک مرحله به صورت مشترک به همه ی استان ها 50 درصد مبالغ خریداری شده را پرداخت کرد.

دکتریوسفی ادامه داد: در مرحله بعد پرداخت ها با توجه به اولویت زمان برداشت انجام شد که در خراسان شمالی با توجه به اینکه برداشت ها از اواخر خرداد هر سال شروع می شود نسبت به تعدادی از استان ها با تاخیر انجام شد.

وی خاطر نشان کرد:  با پرداخت هایی که اخیرا در شهریور ماه انجام شد،  بیش از 86 درصد مطالبات پرداخت شده است و مابقی مطالبات گندم کاران این استان نیز در آینده نزدیک پرداخت خواهد شد.

وی گندم مورد نیاز مردم استان را 120 هزار تن  اعلام کرد و گفت:  اگر به صورت یارانه ای گندم ارائه شود به میزان کمتر از 100 هزار تن نیاز استان برطرف می شود.

دکتریوسفی میزان گندم خریداری شده در سال گذشته را 139 هزار تن گندم خوراکی و 12 هزار تن گندم بذری اعلام کرد و گفت: از ابتدای فصل خرید سال جاری مقدار 60 هزار تن ذخیره از سال گذشته در انبارها باقی مانده بود.

وی خاطر نشان کرد: تولید استان پاسخگوی نیاز استان است و بر این اساس با توجه به ذخایر باقی مانده از سال گذشته و تولیدات امسال مقدار 40 هزار تن به استان های خراسان رضوی و جنوبی صادرات گندم صورت گرفت.

دکتریوسفی اضافه کرد: در سال جاری با توجه به خشکسالی شدیدی که رخ داد، با کاهش 35 درصدی در بخش تولید و خرید نسبت به سال گذشته  مواجه شدیم.

وی افزود: در عین حال با توجه به اقدامات دانش محوری که در استفاده از  تنوع اقلام، ماشین های مکانیزه، توجه به تغذیه گیاهی و بارش های بهاره شد، پایداری تولید را در مقایسه با شدت خشکسالی رقم زدیم.

دکتریوسفی هم چنین گفت: کیفیت محصول نسبت به سال گذشته بهتر بود، انبارهای استان با توجه به کارگروهی که تشکیل شد و رسیدگی هایی که به لحاظ بهداشت و زیرساخت ها ایجاد شد، در کیفیت و ارائه خدمات به متقاضیان بهتر شد.

دکتر یوسفی با اشاره به اینکه توزیع بذر گندم از نیمه شهریور ماه در سراسر استان آغاز شده است، ادامه داد: سال زراعی جاری آغاز شده است، کشاورزان جهت استفاده از بذر و کود به موقع به مراکز جهاد کشاورزی هر شهرستان مراجعه کنند، سعی شود از بذر های اصلاح شده بخصوص در جو استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به پیش بینی های اداره هواشناسی در بارش باران در دهه اول مهر کشت و کار را به موقع انجام دهند تا از این شرایط برای فراهم سازی بستر کشت بهره گرفته شود.