رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی : اجرای پروژه امنیت غذایی در اراضی دیم استان خراسان شمالی باهمکاری ایکاردا کلید خورد - رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی : اجرای پروژه امنیت غذایی در اراضی دیم استان خراسان شمالی باهمکاری ایکاردا کلید خورد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی ، رئیس این سازمان اظهار داشتند: اجرای پروژه امنیت غذایی در اراضی دیم استان خراسان شمالی باهمکاری ایکاردا (مركز بين المللي تحقيقات كشاورزي در مناطق خشك)، کلید خورد.

 دکتر عبداله یوسفی اعلام داشتند: سالانه حدود ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان به صورت دیم پاییزه کشت و کار می‌شود که با توجه به تغییرات اقلیمی متاسفانه شاهد شکنندگی در تولید در این اراضی دیم هستیم لذا توجه به تولید در دیمزارها به عنوان یکی از سیاست‌های مهم معاونت زراعت در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا با همکاری ایکاردا، ارتقای امنیت غذایی از طریق افزایش تولید سیستم‌های زراعی دیم به میزان ۲۵ درصد در مدت ۵ سال هدف‌گذاری شده است.

 ایشان عنوان نمودند: ایکاردا ، يكي از 15 مركز تحقيقاتي استراتژيكي كشاورزي جهان است و هدف آن بهـــبود رفــاه مــــردم با استفاده از تحقيقات و آموزش در مناطق خشك در جهت افزايش توليد در واحد سطح و افزايش كيفيت محصولات زراعي با حفظ منابع طبيعي و استفاده پايدار از منابع محيطي است و دومين مركز تحقيقاتي در دنيا است كه بر روي گندم فعاليت می‌کند و از طريق يك شبكه گسترده با مناطق، مؤسسات ملي، دانشگاه‌ها، سازمان‌های غير دولتي و وزراتخانه ها در كشورهاي توسعه يافته در ارتباط است.

دکتر یوسفی مهم‌ترین مؤلفه این پروژه را  ترویج و به کارگیری فناوری‌های آزمون شده و موفق در پایگاه‌های نوآوری برشمردند و افزودند: ایجاد تغییر در تفکر و رفتار بهره‌برداران دیم در موضوعاتی مانند تناوب علوفه و گیاه روغنی با گندم و جو از سایر اهداف طرح است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی تصریح نمودند : در این طرح از ارقام و ژنوتیپ های داخلی و بعضی از ژنوتیپ های بین المللی نیز استفاده می‌شود و همچنین تولید علوفه در دیمزارها نیز در این طرح هدفگذاری شده است.

ایشان ادامه دادند: در اجرای این پروژه، تغییر روش‌های کشت مرسوم به روش‌های کشت پیشرفته و کشاورزی حفاظتی نیز مورد نظر بوده و بر آن تاکید می‌شود.

 

برنامه طرح در استان خراسان شمالی

دکتر عبداله یوسفی درخصوص برنامه این طرح در خراسان شمالی اظهار داشتنتد: در سال جاری برای استان خراسان شمالی ۴۶۵۰ هکتار اراضی گندم دیم و ۸۸۵ هکتار جو دیم به همراه ۲۸۵ هکتار نخود و ده هکتار محصولات علوفه‌ای در نظر گرفته شده است و با تداوم پروژه طی 5 سال آینده سطح اجرای این پروژه در استان به ۱۳۱ هزار و ۶۶۰ هکتار خواهد رسید.

ایشان افزودند: در اجرای این طرح، تعدادی سایتهای نوآوری و مزارع الگویی در مزارع کشاورزان و دراقلیمهای مختلف ایجاد خواهد شد.

دکتر یوسفی استفاده از تناوبهای مختلف، تولید علوفه در دیمزارها، گسترش کشاورزی حفاظتی و توسعه دستگاه های مکانیزه جدید  را از مهمترین برنامه های اجرایی طرح برشمردند.

ایشان اضافه نمودند: سه سایت در استان درنظر گرفته شده است که در این سایت ها استفاده از ارقام مختلف، روش های خاک ورزی  متفاوت و شیوه های مختلف کشت و تنوع تولید مدنظر قرار خواهد گرفت.

  •  سایت سنگر در شهرستان فاروج(منطقه سرد)
  • سایت کسبایر در شهرستان بجنورد( منطقه معتدل)
  • سایت تپه شلمی در شهرستان مانه و سملقان (منطقه معتدل گرم)