جلسه شورای معاونین سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در دومین روز از هفته پدافند غیرعامل برگزار شد - جلسه شورای معاونین سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در دومین روز از هفته پدافند غیرعامل برگزار شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، جلسه شورای معاونین این سازمان با حضور رئیس محترم سازمان جهادکشاورزی و اعضای محترم جلسه برگزار گردید.

در این جلسه دکتر یوسفی ضمن گرامیداشت 13آبان روز ملی مبارزه با استکبار و تشدید تحریم های ترامپ اعلام داشتند: حضور گسترده اقشار مختلف مردم محترم استان و همبستگی برای بیعت  دوباره با آرمان های انقلاب و ایستادگی در برابر فرافکنی دشمن در پایداری نظام موثر خواهد بود.

دکتر یوسفی در این جلسه ضمن اظهار خرسندی از روند تامین و توزیع به موقع نهاده های کشاورزی بیان داشتند:  بخشی از توفیق توزیع کودهای شیمیایی بین بهره برداران، مربوط به مهیا شدن شرایط محیطی از جمله بارندگی و... بوده است که کشاورزان آمادگی لازم جهت انجام کشت های پائیزه را پیدا نموده و تقاضا در این مورد افزایش یافته است .

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی تاکید نمودند: در راستای حمایت از بهره برداران بخش کشاورزی و تولید در این حوزه کلیه مدیران محترم دست اندرکار تمام اهتمام خود را در جهت تامین و توزیع به موقع نهاده های کشاورزی بکار گیرند.

دکتر یوسفی افزودند: علی رغم مشکلات موجود در سامانه حمل و نقل کود و سایر نهاده های کشاورزی رایزنی گسترده ای انجام یافته و با استفاده از ظرفیت دستگاه های نظارتی استان، استانداری، دستگاه های خدماتی هماهنگی ایجاد شده با استان خوزستان  و تلاش صادقانه کلیه همکاران  ستادی در راستای تامین  کود و نهاده های کشاورزی شرایط نسبتا قابل قبولی ایجاد شده است . لازم به ذکر است در استان ذخایر استراتژیک مناسبی داریم که بایستی این ذخایر مهم حفظ گردد و در این راستا توصیه میشود نیازهای کنونی استان به روش معمول مرتفع گردد.

سپس دکتر یوسفی با اشاره به اجرای طرح ایکاردا (اجرای پروژه امنیت غذایی در اراضی دیم باهمکاری مركز بين المللي تحقيقات كشاورزي در مناطق خشك) در استان بیان نمودند:

در این طرح سالانه حدود ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان به صورت دیم پاییزه کشت و کار می‌شود که توجه به تولید در دیمزارها به عنوان یکی از سیاست‌های مهم معاونت زراعت در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا با همکاری ایکاردا، ارتقای امنیت غذایی از طریق افزایش تولید سیستم‌های زراعی دیم به میزان ۲۵ درصد در مدت ۵ سال هدف‌گذاری شده است.

ایشان ادامه دادند: ایکاردا ، يكي از 15 مركز تحقيقاتي استراتژيكي كشاورزي جهان است و هدف آن بهـــبود رفــاه مــــردم با استفاده از تحقيقات و آموزش در مناطق خشك در جهت افزايش توليد در واحد سطح و افزايش كيفيت محصولات زراعي با حفظ منابع طبيعي و استفاده پايدار از منابع محيطي است و دومين مركز تحقيقاتي در دنيا است كه بر روي گندم فعاليت می‌کند و از طريق يك شبكه گسترده با مناطق، مؤسسات ملي، دانشگاه‌ها، سازمان‌های غير دولتي و وزراتخانه ها در كشورهاي توسعه يافته در ارتباط است.

دکتر یوسفی مهم‌ترین مؤلفه این پروژه را  ترویج و به کارگیری فناوری‌های آزمون شده و موفق در پایگاه‌های نوآوری برشمردند و افزودند: ایجاد تغییر در تفکر و رفتار بهره‌برداران دیم در موضوعاتی مانند تناوب علوفه و گیاه روغنی با گندم و جو از سایر اهداف این طرح است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی تصریح نمودند : در این طرح از ارقام و ژنوتیپ های داخلی و بعضی از ژنوتیپ های بین المللی نیز استفاده می‌شود و همچنین تولید علوفه در دیمزارها نیز در این طرح هدفگذاری شده است.

ایشان ادامه دادند: در اجرای این پروژه، تغییر روش‌های کشت مرسوم به روش‌های کشت پیشرفته و کشاورزی حفاظتی نیز مورد نظر بوده و بر آن تاکید می‌شود.

دکتر عبداله یوسفی درخصوص برنامه این طرح در خراسان شمالی اظهار داشتنتد: در سال جاری برای استان خراسان شمالی ۴۶۵۰ هکتار اراضی گندم دیم و ۸۸۵ هکتار جو دیم به همراه ۲۸۵ هکتار نخود و ده هکتار محصولات علوفه‌ای در نظر گرفته شده است و با تداوم پروژه طی 5 سال آینده سطح اجرای این پروژه در استان به ۱۳۱ هزار و ۶۶۰ هکتار خواهد رسید.

ایشان افزودند: در اجرای این طرح، تعدادی سایتهای نوآوری و مزارع الگویی در مزارع کشاورزان و دراقلیمهای مختلف ایجاد خواهد شد.

دکتر یوسفی استفاده از تناوبهای مختلف، تولید علوفه در دیمزارها، گسترش کشاورزی حفاظتی و توسعه دستگاه های مکانیزه جدید  را از مهمترین برنامه های اجرایی طرح برشمردند.

ایشان اضافه نمودند: سه سایت در استان درنظر گرفته شده است که در این سایت ها استفاده از ارقام مختلف، روش های خاک ورزی متفاوت و شیوه های مختلف کشت و تنوع تولید مدنظر قرار خواهد گرفت.

  •  سایت سنگر در شهرستان فاروج(منطقه سرد)
  • سایت کسبایر در شهرستان بجنورد( منطقه معتدل)
  • سایت تپه شلمی در شهرستان مانه و سملقان (منطقه معتدل گرم)

دکتر یوسفی در ادامه  افزودند: اهمیت کشت کلزا برکسی پوشیده نیست، نظارت و مدیریت در کشت کلزا بایستی به شکل جدی مورد توجه قرار گیرد و بایستی عملیات مساحی و میدانی و... حداکثر تا پایان آبان ماه به پایان برسد.

ایشان تاکید نمودند: نیاز است از ظرفیت های آموزش در مدیریت هماهنگی ترویج استان همچنین از پتانسیل و ظرفیت های بخش های نظارتی، مدیریتی، آموزش تغذیه، کود و ... و بالاخص مشاوره های فنی مناسب به نحو مطلوب بهره گیری صورت پذیرد.

دکتر یوسفی خاطر نشان نمودند: بخشی از پتانسیل تولید در گرو مصرف بهینه کود میباشد لذا از مصرف به موقع کودهای شیمیایی در کشت های پائیزه غفلت نشود.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی ضمن اشاره به برگزاری نشست در راستای بررسی آسیب شناسی در حوزه صاحبان واحدهای تولیدی و مراکز جمع آوری شیر در استان بیان نمودند: نظارت دقیق بر پروسه قیمت گذاری شیر در استان به نحوی مدیریت گردد تا شیر تولید شده در خراسان شمالی از استان خارج نگردد.

سپس دکتر یوسفی ضمن اشاره به اهمیت هدفمندی و اجرای  سیاستهای مربوط به حوزه های توسعه بازرگانی سازمان عنوان نمودند: کلیه واحدهای تخصصی ستادی و زیربط بایستی فعال بوده و انتقال تجربیات در راستای انجام ماموریتهای سازمانی در این حوزه به نحو مطلوب انجام پذیرد.

در پایان دکتر یوسفی گزارش عملکرد سازمان در حوزه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری سازمان را  به شرح ذیل اعلام داشتند.

  • کل ثبت نام شده ها در سامانه کارا استان 10387 طرح و بخش کشاورزی و عشایری7559 طرح معادل 73درصد کل ثبت نام شده ها
  • تعداد طرح های تایید شده کمیته فنی بخش کشاورزی و عشایری 4388معادل69درصد تعداد کل ثبت نام شده ها
  • تعداد طرح های تایید شده بخش کشاورزی و عشایری در کارگروه دبیرخانه3497 طرح معادل70درصد کل استان و 46 درصد ثبت نام شده ها در بخش
  • کل طرح های معرفی شده به بانک های عامل مصوب بخش کشاورزی و عشایری در بانک ها به تعداد1283 طرح به مبلغ 1001 میلیارد ریال معادل57درصد تعداد طرح ها و 67 درصد تسهیلات مصوب استان
  • کل طرح های پرداختی بخش کشاورزی و عشایری به تعداد 1158 طرح به مبلغ 781 میلیارد ریال معادل59درصد تعداد طرح های پرداختی و 75درصد سهم ریالی پرداخت شده کل استان
  • اشتغال ایجادشده 1913 نفر معادل63درصد از اشتغال ایجادشده کل استان