آئین اختتامیه نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی و صنایع وابسته برگزارشد - آئین اختتامیه نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی و صنایع وابسته برگزارشد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی ، آئین اختتامیه نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی و صنایع وابسته جمعه مورخ 9 آبان 1397 باحضور معاون محترم سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی ، دکتر عبداله یوسفی رئیس محترم سازمان، مشاورین ، معاونین و مدیرام محترم ستادی و جمعی از مسئولین دستگاههای اجرایی استان در محل دائمی نمایشگاه بین المللی بجنورد برگزار گردید.

در این آئین رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشتند: بیش از 70 درصد طرح هایی که امسال به بانک های عامل معرفی شدند مربوط به بخش کشاورزی بوده که افزون بر 60 درصد اعتبار آنها جذب شده است.

دکترعبداله یوسفی هزینه کرد این اعتبارات را در کمک به رونق تولید و اشتغال بسیار تاثیرگذار خواندند.
ایشان افزودند: هم اینک در شرایط اقتصادی سخت امروز 340 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبیاری تحت فشار به صورت تملیکی به استان اختصاص یافته که بیش از 50 درصد آن نقدی است.
ایشان اظهار داشتند: این اعتبارات به کشاورزانی که شرایط اجرای این طرح ها را دارند تا سقف 85 درصد به صورت بلاعوض پرداخت می شود که می توانند از قابلیت شرکت های مربوطه در این نمایشگاه استفاده کنند.
دکتریوسفی با اشاره به اجرای 11 هزار هکتار آبیاری تحت فشار تا قبل از تشکیل استان، گفتند: این میزان اکنون به 33 هزار هکتار افزایش یافته که با 340 میلیارد ریال اعتبار تخصیصی امسال امیدواریم هفت هکتار دیگر نیز اجرایی شود.
ایشان یادآور شدند: همچنین در بحث عملکرد آبیاری نیز در دولت تدبیر و امید از 37 درصد به 44 درصد در پایان سال 96 رسیده ایم که بر اساس برنامه ششم توسعه در صورت تامین اعتبار امیدواریم به 60 درصد برسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه سالانه بین 70 تا 85 درصد منابع تملیکی این سازمان به بحث بهره وری آب اختصاص می یابد، افزودند: در این سال ها به زنجیره تولید نیز توجه بسیاری شده است.
ایشان اظهار داشتند: در حوزه کشاورزی باید به گونه ای عمل کنیم که بسیاری از فعالیت ها از صفر تا 100 در واحدهای تولیدی اتفاق بیفتد تا صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری و دیگر مباحث مربوط به حلقه های تولید را فراهم آوریم.
دکتریوسفی با اشاره به افزایش تولید گوشت مرغ از هفت هزار و 500 تن به 15 هزار تن در طول پنج سال گذشته، گفتند: امسال نخستین محموله صادراتی گوشت مرغ را نیز از شهرستان شیروان به افغانستان داشته ایم.
ایشان افزودند: همچنین زنجیره نوغانداری با استفاده از اعتبارات سفر رهبری در رازوجرگلان راه اندازی شده که از استان های پیشرو هستیم و جایگاه چهارم کشور را در تولید این محصول داریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه برگزاری نمایشگاه کشاورزی را در انتقال دانش و فناوری روز دنیا به کشاورزان و بهره برداران این بخش و افزایش تولید بسیار تاثیرگذار خواندند.
ایشان اظهار داشتند: در شرایط کنونی محدودیت اقلیمی، به ناچار باید از روش های نوین در واحدهای تولیدی استفاده کنیم تا تولید پایدارتر و اقتصادی باشد.
دکتریوسفی همچنین با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه به رشد سرمایه گذاری و بهره وری در واحدهای کشاورزی کمک می کند، گفت: به پشتوانه برگزاری نمایشگاه در 9 سال گذشته، امسال حضور پررنگ شرکت ها را در نمایشگاه داشتیم که از رشد خوبی نسبت به سنوات قبل برخوردار بوده است.
ایشان از برخی غرفه داران نیز به علت نامناسب بودن وضعیت نمایشگاه گلایه نموده و افزودند: لازم است در فرصت های پیش رو وضعیت نمایشگاه بهبود یابد تا خدمات بهتری به تشکل ها ارائه شود و آنان انگیزه بیشتری برای شرکت در نمایشگاه پیدا کنند.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی نیز اظهار داشت: در این نمایشگاه 68 شرکت در قالب 107 غرفه حضور یافتند که با استقبال خوب بهره برداران مواجه شد.
حسن نامجو با اشاره به انتخاب غرفه داران نمونه در نمایشگاه، وضعیت غرفه آرایی، حضور مدیران شرکت ها، آراستگی کادر اجرایی، سوابق حضور شرکت در سنوات قبل و همکاری با سازمان جهاد کشاورزی و نظام مهندسی را از معیارهای انتخاب برگزیدگان برشمرد.
در پایان این آیین از 14 شرکت برتر شرکت کننده در نهمین نمایشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی تقدیر شد.