ماده آلی خاک کشاورزی خراسان شمالی کمتر از نیم درصد است - ماده آلی خاک کشاورزی خراسان شمالی کمتر از نیم درصد است | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ماده آلی و معدنی خاک اراضی کشاورزی این استان پایین و کمتر از نیم درصد است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی به نقل از ایرنا  دکتر عبداله یوسفی روز دوشنبه در نشست تخصصی یک روزه به مناسبت روز جهانی خاک اظهار داشتند: ماده آلی و معدنی خاک کشاورزی در جهان تا پنج درصد نیز است اما در بیش از 60 درصد اراضی کشور کمتر از یک درصد ماده آلی است.
ایشان افزودند: 28 درصد از اراضی خاک کشور کمتر از نیم درصد ماده آلی دارد اما وضعیت استان نسبت به میانگین کشور نامناسب تر است.
ایشان بر ارتقای حاصلخیزی خاک تاکید نمودند و گفتند: این منبع مهم را باید برای نسل های آینده حفظ کنیم پایداری تولید نیازمند خاک مناسب و غنی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی کاهش ماده آلی خاک کشاورزی در استان را زنگ خطری دانستند و اظهار داشتند: بحث مدیریت خاک باید جدی تر گرفته شود چرا که تشکیل هر یک سانتی متر خاک نیازمند 500 تا یکهزار سال زمان است.
دکتر یوسفی افزودند: بهره برداری غیر اصولی از خاک، فشار جمعیتی، تغییر کاربری، گسترش شهرها و شهرک های صنعت در تخریب خاک موثر بوده است.
ایشان فرسایش خاک در ایران را سالانه 16 تا 17 تن در هکتار دانستند و اظهار داشتند: این در حالی است که فرسایش خاک در جهان به طور متوسط پنج تن در هکتار است، فرسایش خاک در ایران چندین برابر جهان است.
ایشان افزودند: براساس آمارها فرسایش هر تن خاک، خسارتی معادل 28 دلار در پی دارد، معضلی که کارشناسان مربوط آن را تایید و وضعیت فرسایش خاک کشور را بحرانی توصیف کردند.
دکتر یوسفی اظهار داشتند: خاک به عنوان بستر اصلی رویش های گیاهی، یکی از با ارزش ترین ثروت های ملی است که بیش از 95 درصد مواد غذایی جهان از بستر آن تولید می شود که استفاده بی رویه از خاک و تلاش برای تامین مواد غذایی بیشتر در یک سده گذشته، موجب شده تا فرسایش خاک به یکی از مسایل زیست محیطی در فرایند کشاورزی تبدیل و سازمان ملل روز پنجم دسامبر(14 آذرماه) را روز جهانی خاک اعلام کند
ایشان گفتند: ایران از جمله کشورهایی است که به خاطر اقلیم خشک و نیمه خشک آن بشدت در معرض فرسایش خاک قرار گرفته است، براساس برخی آمارها اگر نرخ تخمینی فرسایش هر تن خاک 28 دلار در نظر گرفته شود، هزینه‌های فرسایش خاک بین 56 میلیارد تا 112 میلیارد دلار است؛ این رقم بیشتر از درآمد نفتی ایران است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بر کشاورزی حفاظتی در استان تاکید نمودند و افزودند: در این رویکرد کشاورزی بدون شخم و یا حداقل شخم است که در عملیات کشت و کار به کار برده می شود.
ایشان از سوزاندن بقایای گیاهی در اراضی کشاورزی نیز انتقاد کردند و گفتند: بقایای گیاهی باید به خاک برگردد که باعث حاصلخیزی خاک نیز خواهد شد اما متاسفانه کشاورزان آن را به آتش می کشند.
دکتر یوسفی بر کشت مستقیم نیز تاکید کردند و اظهار داشتند: مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه ها باید روش های دانش محور را بیشتر در سطح جامعه ترویج دهند.
ایشان تشکیل قانون جامع خاک را نیز ضروری دانستند و گفتند: وزارت جهاد کشاورزی باید از طریق دولت لایحه حفظ خاک را به مجلس ارائه دهد که این امر به بخش حفاظت از خاک کمک کند.

*
متولی مشخص در حوزه حفاظت از خاک نداریم 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه متولی مشخص در حوزه حفاظت از خاک نداریم گفتند: برخی از دستگاه ها از جمله جهاد کشاورزی در کنار وظیفه های مختلف برنامه حفاظت از خاک را نیز بر عهده دارد که این امر کافی نیست.
دکتر یوسفی افزودند: هم اکنون وضعیت خاک استان در شرایط مناسبی نیست باید برای حاصلخیزی و حفظ نگهداری این مهم تلاش کنیم.
ایشان بر استفاده از کود سبز و حیوانی در اراضی کشاورزی تاکید کردند و گفتند: این موضوع می تواند خاک را تقویت کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هم اکنون آب و خاک دو چالش مهم جامعه است اظهار داشت: اما به موضوع خاک کم تر پرداخته شده است.
ایشان از کارشناسان و محققان در حوزه خاک خواستند تا اطلاعات و داده ها را به بهره برداران بخش کشاورزی، مروجان و کارشناسان ارائه دهند.
خراسان شمالی 344 هزار عرصه کشاورزی دارد و سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی در این استان تولید می شود.