نخستين كنفرانس امنيت غذايي و اشتغال در بخش كشاورزي برگزار شد - نخستين كنفرانس امنيت غذايي و اشتغال در بخش كشاورزي برگزار شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، شب گذشته نخستين كنفرانس علمي امنيت غذايي و اشتغال پايدار در بخش كشاورزي به ميزباني دانشگاه آزاد بجنورد و باحضور رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی و اعضای محترم هیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی،مشاورین،معاونین و مسئولین محترم ستادی سازمان،اساتید و دانشجویان برگزارشد.

در اين نشست كه بيش از 2 ساعت به طول انجاميد در ابتدا دكتر يوسفي رئييس سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالی به ايراد سخناني در حوزه اشتغال در بخش كشاورزي پرداختند.

دکتر يوسفي با تاكيد بر اهميت اشتغال در شرايط روز جامعه گفتند: سياست هاي بخش كشاورزي از توليد محوري به اشتغال محوري تغيير رويكرد داده است.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي كه در جمع دانشجويان،اساتيد دانشگاه و كشاورزان استان سخن مي گفتند مهارت آموزي فارغ التحصلان دانشگاهي و افزايش دانش بهره برداران را از اولويت هاي مهم افزايش نرخ بهره وري دانست.

ایشان با اشاره به ميزان تحصيلات بهره برداران كشاورز اظهار داشتند: از 81 هزار نفر بهره بردار حوزه كشاورزي 41 درصد بي سواد و 59 درصد داراي تحصيلات از مقاطع ابتدايي تا دانشگاه هستند.

دکتر یوسفی افزودند: کشاورزی اولویت مهم فعالیتهای اقتصادی استان بوده و بالاترین نرخ اشتغال در حوزه کشاورزی در کشور به استان خراسان شمالی اختصاص دارد، توسعه گلخانه ها، صنایع تبدیلی و تکمیلی،توسعه سیستمهای آبیاری نوین و گیاهان داروئی اولویت مهم استان است وافزایش دانش در واحد تولید و بکار گیری فن آوری های جدید موجب ارتقأ بهره وری در بخش کشاورزی گردیده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با تاكيد برميزان تسهيلات كم بهره بانكي كه براي بخش اشتغال كشاورزي در نظر گرفته شده افزودند: حدود 70 درصد مراجعين به سازمان افراد جوياي كار هستند.

ایشان در بخش ديگري از سخنانشان با اشاره به تسهيلاتي كه سازمان جهاد كشاورزي براي تحقق امر سرمايه گذاري در نظر گرفته شده بيان داشتند: كمك هاي خوبي به بخش دانشگاهي براي توسعه اشتغال شده كه از اين حيث مي توان به واگذاري اراضي دولتي به نحو اجاره به شرط تمليك با امكان تامين آب اشاره كرد.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي تاسيس شهرك هاي كشاورزي و گلخانه اي در استان را از ديگر راهكارهاي تسهيل سرمايه گذاري با هدف اشتغالزايي عنوان نمودند و افزودند: 450 هكتار از زمين هاي كشاورزي را در استان به توسعه بخش گلخانه اي اختصاص داديم كه هم اكنون در شيروان 16 قطعه 7 هزار متري را به سرمايه گذاران واگذار كرده ايم و آمادگي واگذاري باقي قطعه ها را نيز داريم.

در بخش ديگري از اين كنفرانس علمي دكتر اسدي " استاد دانشگاه فردوسي مشهد" و دكتر تكلو " استاد دانشگاه آزاد بجنود" و تني چند از كشاورزان به بيان ديدگاه هاي خود در خصوص تقريب دانشگاهيان، كشاورزان و مسئولين پرداختند.