انعقاد تفاهم نامه همکاری چندجانبه در پروژه توسعه رسته دام سبک بصورت پایلوت در استان خراسان شمالی - انعقاد تفاهم نامه همکاری چندجانبه در پروژه توسعه رسته دام سبک بصورت پایلوت در استان خراسان شمالی | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، تفاهم نامه همکاری چندجانبه در اجرای عملیات توسعه رسته دام سبک استان خراسان شمالی باحضور دکتر عبداله یوسفی رئیس سازمان جهادکشاورزی، سرهنگ پاسدار محمدرضا شجاع فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه جوادالائمه(ع)، علی توافقی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، دکتر سیدمحمد احمدی مدیرکل دامپزشکی و مهندس حسن وحید مدیرکل منابع طبیعی استان با هدف هم افزایی در افزایش بهره وری ظهر روز شنبه مورخ 18 خرداد1398 در محل سازمان جهادکشاورزی استان منعقد گردید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پروژه توسعه رسته دام سبک کشور به صورت پایلوت در این استان با هدف افزایش بهره وری در روستاها، افزایش درآمد خانوارها، اقتصادی کردن صنعت دامداری اجرا می‌شود.

دکتر یوسفی با بیان اینکه هم اکنون استان خراسان شمالی ۲ میلیون و ۳۶ هزار رأس دام سبک دارد افزود: این استان یک درصد کشور وسعت دارد اما ۳.۲ درصد دام را در خود جای داده است.

وی اظهار داشت: تولید دام در استان از نظر کیفیت به علت شرایط آب و هوایی و مراتع مناسب است و سالانه در این استان ۱۵۷ هزار تن شیر و ۲۰۱ هزار تن گوشت قرمز تولید می‌شود.

وی بر استفاده از دانش و علم در بحث صنعت دامداری تاکید کرد و اظهار داشت: در راستای حفظ ذخایر ژنتیکی و نژادهای بومی و استفاده از نژادهای اصیل و سازگار با منطقه باید از دانش بهره مند شد.

وی افزود: هم اکنون دوقلو زایی دام سبک در استان افزایش یافته است که باید این امر را در بین گله‌ها بیشتر گسترش یابد تا کمکی به اقتصاد استان و افزایش درآمد خانوارها باشد.

مدیر ملی پروژه توسعه رسته دام سبک قرارگاه پیشرفت و آبادانی کشور گفت: اکنون به ازای هر ۱۰۰ راس دام سبک مولد در کشور ۷۵ بره تولید می شود که این میزان تولید غیر اقتصادی است.

مرتضی حسینی روز شنبه در آئین تفاهم نامه پروژه توسعه رسته دام سبک کشور که به صورت پایلوت در استان خراسان شمالی برگزار شد اظهار داشت: شاخص تولید بره در دام سبک به ازای هر ۱۰۰ رأس دام مولد باید به ۱۷۰ رأس برسد که این میزان برای دامدار اقتصادی است.

وی بر بالابردن درآمد روستاییان و دامداران تاکید کرد و گفت: این امر با بالا بردن راندمان تولید به دست می‌آید در این راستا فرایند اصلاح نژاد یک ضرورت است