کشت کلزا در خراسان شمالی باید توسعه یابد - کشت کلزا در خراسان شمالی باید توسعه یابد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشت کلزا در خراسان شمالی باید توسعه یابد.

به گزارش روابط عمومی، آیت ا... سیدرضا تقوی، روز یکشنبه 14 مهردر بازدید از کشتزارهای کلزا در شهر زیارت شیروان افزود: کلزا در پایداری تولید موثر و از لحاظ تنوع کشت نیزمفید است و از سویی با توجه به اینکه ۲ ماه گل دارد زمینه را برای پرورش زنبور عسل هم فراهم می سازد.

وی گفت: کشاورزان می توانند استقبال خوبی از کشت این محصول داشته باشند چرا که قیمت خرید آن به صورت تضمینی تعیین شده و ۲ برابر گندم قیمت دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این بازدید گفت: کشت دانه روغنی کلزا یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است، اما به دلیل نبود کارخانه روغن کشی در این استان، محوصل کشاورزان برای فرآوری به نیشابور و استان گلستان حمل می شود.

دکتر عبدالله یوسفی گفت:امسال در خراسان شمالی ۹ هزار هکتار کلزای آبی و ۶ هزار هکتار به شیوه دیم کشت شده که کشت دیم این محصول بسته به شرایط آب و هوایی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شیروان نیز گفت: امسال سهمیه این شهرستان برای کشت کلزا هزار و ۳۰۰ هکتار تعیین شده که تاکنون با انعقاد قرارداد در سطح ۶۲۵ هکتار، ۳۹۰ هکتار زیر کشت رفته است.

مهندس رمضان امان‌زاده با اشاره به رشد سطح کشت کلزا در این شهرستان نسبت به پارسال، اظهار داشت: عمده کشت کشاورزان این شهرستان گندم و جو است که پنج هزار و ۷۵۰ هکتار آن مربوط به زمین های پایاب سد بارزو است.