رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی: روند توسعه کشت گلخانه در استان رو به افزایش است - رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی: روند توسعه کشت گلخانه در استان رو به افزایش است | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: روند توسعه کشت گلخانه در استان رو به افزایش است بطوریکه سطح گلخانه های استان از 10 هکتار در سال 1392 به 50 هکتار در پایان سال 1397 افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی، دکتر عبداله یوسفی افزود: افزایش تولید در محیط های کنترل شده یکی از مهم ترین برنامه های اقتصاد مقاومتی استان می باشد و توسعه 200 هکتار گلخانه در پایان برنامه ششم وافق 1404 هدف گذاری شده است .

وی خاطرنشان کرد: محصولات متنوع شامل گوجه فرنگی، خیار،سبزی ریحان،گیاهان گلدانی و گل های شاخه بریده (نظیر لسیانتوس ،شب بو)،آلوورا،کاکتوس،نشاء گیاهان دارویی و زراعی ، قلمه گل محمدی ،نهال پسته و ... در گلخانه های این استان تولید می شود .

دکتر یوسفی افزود: از ابتدای سال 98 تا کنون تعداد 51 طرح احداث گلخانه با سطح 18 هکتار به بانک های کشاورزی،پست بانک و توسعه تعاون معرفی شده که سه طرح با سطح 0.9 هکتار انعقاد قرارداد شده  است.

 وی با تاکید بر افزایش تولید در محیط های کنترل شده با هدف انتقال تولید محصولات پر آب از فضای باز به گلخانه به منظور افزایش بهره وری و تعادل بخشی به منابع آبی گفت: در این راستا حمایت های ویژه درامورمشاوره ، آموزش ، صدور مجوز های لازم  و تامین تسهیلات بانکی ارزان قیمت (تسهیلات بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1397 با سود و کارمزد 7 درصد) انجام می گیرد .

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: به  منظور فراهم آوردن امکان بهره برداری اقتصادی از اراضی خرد کشاورزی ، ایجاد فرصت های مناسب شغلی با سرمایه گذاری اندک ،افزایش تولید در جوار مراکز جمعیتی و اقامتی، توسعه فرهنگ کشاورزی خانواری و تجربه اندوزی و کسب مهارت های لازم جهت آشنایی بیشتر با شیوه های مدرن کشت و تولید در محیط های گلخانه ای با پیگیری های بعمل آمده امکان صدور مجوز تاسیس و بهره برداری گلخانه های کوچک مقیاس (با مساحت کمتر از 300مترمربع) در اراضی داخل محدوده روستاها ،شهرها نیز فراهم شده است.

وی افزود: سرمایه گذاران،کشاورزان و متقاضیان گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با مراکز ترویج و مدیریت های جهاد کشاورزی در شهرستان ها ویا مدیریت باغبانی در سازمان جهاد کشاورزی استان مشاوره نمایند.