ممنوعیت خرید و فروش و جابجایی دام فاقد پلاک در خراسان شمالی - ممنوعیت خرید و فروش و جابجایی دام فاقد پلاک در خراسان شمالی | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک در استان ممنوع است.

به گزارش روابط عمومی، دکتر عبدالله یوسفی  با بیان اینکه هرگونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده (سبک و سنگین) فاقد پلاک در استان ممنوع و قاچاق محسوب می شود ودرصورت مشاهده برابر قانون برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: لذاکلیه مالکین ومباشرین حمل محموله های دام زنده موظفند درهنگام ترددنسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام نمایند.

وی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه ای با بخش خصوصی اتحادیه دامداران استان منعقد گردیده تا به اندازه مورد نیاز پلاک تهیه و آمادگی برای پلاک کوبی داشته باشند و با هماهنگی بعمل آمده پس از صدور مجوز حمل، پلاک گذاری انجام شود.

وی گفت: دامداری که متقاضی پلاک کوبی باشد می تواند با مراجعه به تعاونی دامداران شهرستان عملیات ثبت و پلاک کوبی را انجام دهد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با عنوان اینکه شماره های ملی ۱۵ رقمی پلاک برای دامها مطابق با استانداردهای بین المللی و از نوع RFID بوده اظهار کرد:هدف از پلاک کوبی، دستیابی به آمارواقعی دام، استقرار نظام صحیح بهداشتی در سطح کشور برای ارتقای کیفی تولیدات و کاهش ضایعات، کنترل بازار برای دسترسی به میزان تقاضا و عرضه تولیدات دامی و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی سودجویان می باشد.
دکتر یوسفی از دیگر مزایای طرح هویت گذاری دام را امکان برنامه ریزی در خصوص اصلاح نژاد دام استان دانست و اذعان داشت: افزایش سرعت و دقت در امر بیمه دام استان، تسهیل در پردازش توزیع نهاده های دامی و حذف هزینه های موازی سازی شناسایی دام از دیگر مزایای این طرح است.