مبارزه با آفات در ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی - مبارزه با آفات در ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال در ۳۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های کشاورزی این استان با انواع آفات و بیماری‌ها مبارزه شیمیایی شده که بخشی از این مبارزه مربوط به سال آبی جاری است.

مهندس محمد رضایی گفت: از مجموع این سطح مبارزه  ۹ هزار و ۸۷۸ هکتار مربوط به سن غلات، هفت هزار و ۵۲۹ هکتار ملخ، ۸۰ هزار و ۳۸۹ هکتار علف‌های هرز در مزارع غلات و هشت هزار و ۶۷۰ هکتار مربوط به مبارزه با جوندگان است.

وی افزود: همچنین در سطح سه هزار و ۵۲۳ هکتار با بیماریهای غلات و در سطح ۱۶۸ هزار هکتار با بیماری‌ها و علف‌های هرز در محصولات زراعی نیز مبارزه انجام شده است.

وی گفت: علاوه بر این، در سطح ۷۰ هزار و ۹۹ هکتار با آفات و  بیماری‌ها و علف‌های هرز در محصولات باغی و در سطح هزار و ۷۲ هکتار با آفات غلات بجز سن مبارزه شده است.

مهندس رضایی بر مبارزه بیولوژیکی نیز تاکید کرد و اظهار داشت: در سطح ۵۷۵ هکتار از مزارع گوجه فرنگی و پنبه نیز به صورت بیولوژیک با آفات مبارزه شد.

مهندس رضایی افزود: در این مدت در ۲۲ هزار ۶۵۱ هکتار نیز ردیابی، نظارت و کنترل آفات و بیماری های قرنطینه ­ای داشته ایم.

وی گفت: در سطح ۲۱ هزار و ۱۲ هکتار نیز با تجهیزات کنترل غیر شیمیایی فعالیت های ردیابی، پیش آگاهی و کنترل آفات و بیماری های کلیدی استان داشته ایم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: مدیریت کنترل آفات عمومی از جمله ملخ و جوندگان به لحاظ گستردگی فعالیت و خسارت آن در عرصه‌­های زراعی و باغی و منابع طبیعی و بالا بودن قدرت تخریب، توسط بخش دولتی انجام می­ شود.

مهندس رضایی افزود: کنترل آفات همگانی به سبب سطوح گسترده گندم و جو در کشور و اهمیت گندم در جیره غذایی و همچنین به جهت عدم وابستگی در واردات آن، دولت توجه ویژه ­ای به امور کاشت، داشت و برداشت آن دارد و به سبب نوع خسارت آفت سن در گندم و اثرگذاری در کیفیت آن، مدیریت آفت نیز تحت نظارت بخش دولتی انجام می­ شود.

وی گفت: تهیه ۲۰ هزار تن بذور ضدعفونی شده، مبارزه با علف های هرز در مزارع کلزا قبل و بعد از کاشت، بازدید از اماکن سن غلات و کانون های ملخ و رصد آفات بویژه شته از جمله برنامه های فصل بهار این مدیریت است.