۴۰۰ دستگاه کمباین مهاجر در راه خراسان شمالی - ۴۰۰ دستگاه کمباین مهاجر در راه خراسان شمالی | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

رییس اداره فناوری‌های نوین سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: هم‌اکنون ۴۰۰ دستگاه کمباین مهاجر به منظور برداشت غلات در راه این استان هستند که این وسایل دروگر مربوط به استان‌های گلستان، فارس، خراسان رضوی و مازندران است.

مهندس سیدمجید بهشتی گفت: بیشتر دستگاه های مرتبط با کشاورزی عمر بالای بیش از ۱۳ سال دارند و همچنین برخی از کمباین ها نیز با وجود اینکه نو هستند اما به علت اینکه بلافاصله بعد از برداشت محصولات در سایر استان ها به این استان مهاجرت می کنند مشکلات فنی زیاد از جمله کند بودن تیغه های درو دارند.

وی با بیان اینکه در این استان نیز حدود ۱۸۰ دستگاه کمباین وجود دارد افزود: به طور متوسط حدود ۵۰ درصد از ناوگان بخش کشاورزی خراسان شمالی فرسوده است.

وی با بیان اینکه تا حدی ریزش غلات در زمان جمع آوری طبیعی است گفت: اما باید کشاورزان خود بر عملیات برداشت محصول نظارت داشته باشند تا کمباین داران تنظیمات دستگاه را بیشتر مورد توجه قرار دهند.

وی اظهار داشت: هم اکنون اوج فعالیت دستگاه های کمباین در این استان است و به همین دلیل از صاحبان این وسایل دروگر می خواهیم که دقت و وسواس بیشتری به هنگام برداشت محصول داشته باشند زیراکه گندم یک محصول راهبردی و سرمایه‌ای کشور است که در تامین امنیت غذای بسیار نقش مهمی دارد.

مهندس بهشتی با بیان اینکه ناوگان فرسوده بخش کشاورزی باید اسقاط و از رده خارج شود گفت: اما ادوات و ماشین آلات بخش کشاورزی با عمر بالای ۲۰ سال از چرخه فعالیت خارج نشده اند، بخشی از سوخت به این دستگاه ها که کاربری مفیدی ندارند اختصاص می یابد.

مهندس بهشتی افزود:  ضریب مکانیزاسیون استان در ابتدای سال ۹۲، ۱.۲ اسب بخار بوده و هم اکنون به ۱.۸ اسب بخار  رسیده است که از این نظر در مقایسه با میانگین کشور برابر هستیم.

وی کل ماشین آلات کشاورزی استان را ۱۵ هزار و ۵۸۷ دستگاه  دانست و گفت: این میزان بدون احتساب فرسوده ها  هشت هزار و ۶۶۸  دستگاه است.

وی افزود: به طور متوسط برای هر ۳۰ هکتار زمین یک تراکتور و برای هر ۸۵۰ هکتار زمین غلات یک دستگاه کمباین در این استان وجود دارد.