آمادگی برای واگذاری دانش فنی تولید بذور به بخش خصوصی/گسترش همکاری مراکز تحقیقات بین المللی کشاورزی با ایران در پسابرجام - آمادگی برای واگذاری دانش فنی تولید بذور به بخش خصوصی/گسترش همکاری مراکز تحقیقات بین المللی کشاورزی با ایران در پسابرجام | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اعلام کرد: بخش خصوصی می تواند وارد صنعت بذور هیبرید شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر اسکندر زند افزود: ما آمادگی واگذاری دانش فنی تمام بذور را به بخش خصوصی داریم و در حال حاضر دانش فنی بذور هیبرید ذرت و پنبه به بخش خصوصی واگذار شده است.
وی خاطر نشان کرد که تاکنون دانش فنی 130 دستاورد تحقیقاتی در حوزه کشاورزی واگذار شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در همین حال به واگذاری واکسن تب برفکی و تولید آن توسط کارخانه ای در مهاباد اشاره کرد و گفت: دانش فنی تولید برخی از واکسن های دام و طیور قابل واگذاری به بخش خصوصی می باشد.
وی نقش سرمایه گذاران بخش خصوصی در تحقیقات صنایع غذایی و دام و طیور را پررنگ خواند و تصریح کرد: در حوزه تحقیقات دامپزشکی و واکسن، نقش سرمایه گذاران بخش خصوصی قابل توسعه است ضمن این که این بخش در حوزه تحقیقات باغبانی نیز ورود پیدا کرده است.
وی گفت:باید زمینه ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی در سایر بخش های حاکمیتی مانند گیاهپزشکی، خاک، منابع طبیعی و اصلاح گیاهان خودگُشن فراهم و سرمایه گذاری در این حوزه ها مقرون به صرفه شود.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر این که سرمایه گذاری در تحقیقات کشاورزی برای بخش خصوصی باید سودآوری داشته باشد، خواستار حمایت از سرمایه گذاران در این حوزه شد.
امضای دو قرارداد با ایکاردا و سمیت در حوزه گندم
وی در مورد آثار توافق هسته ای و اجرای برجام بر همکاری های بین المللی در حوزه تحقیقات به دو پروژه مشترک ایران با مرکز تحقیقات بین المللی ایکاردا و سمیت در زمینه توسعه ارقام گندم دیم و توسعه ارقام گندم در مناطق سرد و گرم اشاره کرد و اذعان داشت: اگر توافق هسته ای اتفاق نمی افتاد، این دو مرکز برای همکاری با ما چراغ سبز نمی دادند.
زند توسعه روابط بین المللی در بخش تحقیقات را برای کشاورزی کشور ضروری خواند و گفت: یکی از بزرگترین امتیازات ما این است که بتوانیم از علم روز دنیا استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: در فضای پس از برجام شاهد ابراز علاقه مندی اروپایی ها در تعاملات تحقیقاتی هستیم و مانند گذشته در برقراری ارتباط احتیاط نمی کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد پروژه های مشترک ایران با ایکاردا و سمیت در مورد ارقام گندم گفت: قرارداد این دو پروژه بزرگ تا دو ماه آینده به امضا می رسد.