تجهیز و مرمت 25 درصد قنات های کشور/ ثبت جهانی 11 رشته قنات ایران نهایی شد - تجهیز و مرمت 25 درصد قنات های کشور/ ثبت جهانی 11 رشته قنات ایران نهایی شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

25 درصد از قنات های کشور ظرف دو دهه اخیر تجهیز، لایروبی و مرمت شده اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رضا سرافرازی مدیر کل دفتر امور آب و خاک کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب، گفت: ما به دنبال پایداری، مرمت، بازسازی و تجهیز 40 هزار کیلومتر رشته قنات هستیم که نیاز به تامین اعتبار دارد.
وی هزینه لایروبی و پوشش های بتونی هر کیلومتر از رشته قنات ها را 140 میلیون تومان عنوان کرد.
سرافرازی با بیان این که 41 هزار رشته قنات در کشور وجود دارد، اظهار داشت: بیشترین قنات ها در استان یزد، سمنان، خراسان رضوی، اصفهان و کرمان هستند که نقش مهمی در پایداری کشاورزی، اشتغال، امنیت اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت ایجاد می کنند.
وی قنات را یکی از منابع آبی و مصداق اقتصاد مقاومتی دانست و خاطر نشان کرد: یک قنات به در منطقه به لحاظ اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ارزش دارد.
سرافرازی در عین حال گفت: بخش زیادی از کشاورزی ما متکی به آب قنات هاست.
وی همچنین به نهایی شدن ثبت جهانی 11 رشته قنات ایران در سازمان یونسکو در سال جاری اشاره کرد و آن را نتیجه اقدامات موثر دستگاه های مرتبط همچون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دانست.