خرید توافقی 400 تن پیله تر ابریشم/صندوق حمایت از توسعه نوغانداری راه اندازی می شود - خرید توافقی 400 تن پیله تر ابریشم/صندوق حمایت از توسعه نوغانداری راه اندازی می شود | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

رییس مرکز نوغانداری کشور از خرید توافقی حدود 400 تن پیله تر ابریشم توسط بخش خصوصی تا به امروز و همچنین تاسیس صندوق حمایت از توسعه نوغانداری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی مهندس علی اصغر داداش پور در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: خرید توافقی پیله تر ابریشم بالاتر از قیمت تضمینی و به طور متوسط هر کیلو گرم به قیمت 25 هزار تومان صورت گرفته است.
وی با بیان این که امسال قیمت تضمینی پیله تر ابریشم افزایش 9 درصدی نسبت به سال قبل داشته است، اظهار داشت: طبق مصوبه دولت، قیمت تضمینی هر کیلوگرم پیله تر ابریشم در سال جاری 18 هزار و 104 تومان است.
داداش پور علت بالا بودن قیمت خرید توافقی از نرخ تضمینی این محصول را کشش بازار،متقاضیان علاقه مند به خرید و ترغیب دولت به توسعه نوغانداری دانست.
وی در همین حال پیش بینی کرد امسال نیز 900 تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شود.
رییس مرکز نوغانداری کشور درباره تخم نوغان هیبرید گفت: در سال جاری نزدیک به 28 هزار جعبه تخم نوغان در استان های کشور توزیع شده است.
وی ادامه داد: امسال توزیع تخم نوغان در قالب 10 واریته کرم ابریشم صورت گرفته که هشت واریته آن داخلی و دو واریته وارداتی است.
داداش پور به پرورش 110 واریته کرم ابریشم در قالب بانک ژن ابریشم در سال جاری اشاره و تصریح کرد:این اقدام هر سال برای حفظ ذخایر ژنتیکی کرم ابریشم انجام می شود.
وی درباره توسعه توتستان های کشور اذعان داشت: سال گذشته در راستای احیای توتستان های بومی و ایجاد توتستان های جدید 200 هزار اصله نهال توت به طور رایگان در 18 استان توزیع شد.
داداش پور افزود: کاشت این نهال ها به صورت نواری و در حاشیه مزارع، شهر ها، جوار خانه ها و سایر مکان های عمومی انجام شده است.
وی نوغانداری را فعالیتی مکمل در بخش کشاورزی دانست و گفت: نوغانداری در کنار سایر فعالیت های کشاورزی باید انجام گیرد.
رییس مرکز نوغانداری کشور در عین حال بر ایجاد زنجیره در زمینه تولید ابریشم تاکید کرد و گفت: به منظور توسعه و افزایش تولید نخ ابریشم در کشور، زنجیره تولید از نوغانداری تا محصول نهایی مانند پوشاک، فرش، صنایع دستی و محصولات نوین دارویی و بهداشتی باید تشکیل شود.
وی اظهار داشت: به منظور ایجاد این زنجیره با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، تاسیس صندوق حمایت از توسعه نوغانداری را برنامه ریزی کرده ایم.
داداش پور افزود: طرح تاسیس این صندوق از طریق معاونت امور دام به صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ارائه شده است.
وی گفت: این صندوق با مشارکت نوغانداری، صنایع ابریشم، بافندگان، تولید کنندگان محصولات ابریشمی و تجار و بازرگانان ابریشم تشکیل خواهد شد.
داداش پور اعلام کرد: صندوق حمایت از توسعه نوغانداری با رویکرد ایجاد منافع مشترک و افزایش تعامل و هم افزایی میان حلقه های مرتبط در زنجیره ابریشم راه اندازی می شود.