رشد 70 درصدی صادرات لبنیات در بهار امسال/300 هزارتن محصولات لبنی در سه ماه نخست 96 صادر شد - رشد 70 درصدی صادرات لبنیات در بهار امسال/300 هزارتن محصولات لبنی در سه ماه نخست 96 صادر شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از صادرات 300 هزارتن انواع محصولات لبنی در سه ماه نخست امسال خبر داد و گفت: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 70 درصد رشد دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ،'حسن رکنی' حضور ایران را در بازارهای صادراتی حوزه دام و طیور پراهمیت دانست و افزود: امسال این محصولات به کشور روسیه ، برخی کشورهای اروپایی و اوراسیا که متقاضیان فرآورده های لبنی ایران هستند، صادر شده است.
به گفته وی، امسال در حوزه فرآوردهای لبنی علاوه بر افزایش تولید و تقویت بازارهای صادراتی، کشش بازار داخلی نیز بهبود یافته است.
وی با بیان اینکه سال گذشته 'سال طلایی' صادرات محصولات لبنی ایران به کشورهای متقاضی بوده است،افزود: ما سال گذشته با داشتن مشتری مانند کشور روسیه ، صادرات محصولات لبنی خود را به نزدیک 850 هزارتن رساندیم.
رکنی براین باور است که با توجه به ظرفیت های موجود در این بخش امکان افزایش تولید و صادرات وجود دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال 1395 نزدیک به 9 میلیون و 650 هزارتن شیرخام در کشور تولید شد که به نظر می رسد طبق برنامه ریزی سالجاری این رقم به بیش از 10 میلیون تن افزایش یابد.
رکنی درباره سرانه تولید و مصرف شیر و فرآورده های لبنی در کشور افزود: سال گذشته نزدیک به 111 کیلوگرم سرانه تولید شیرخام داشتیم که این رقم به طور تقریبی نزدیک میانگین جهانی است.
وی گفت: براساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید سرانه مصرف به 150 تا 160 کیلوگرم برسد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: به طور حتم برنامه افزایش تولید شیر و تنوع فرآورده های لبنی را طبق استانداردهای ملی و بین المللی به همراه بسته بندی های متنوع در دستور کار داریم تا بتوانیم حجم صادرات را به بازارهای صادراتی خود افزایش دهیم.