آمادگی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای همکاری در زمینه تشخیص و ساخت واکسن ویروس کرونا - آمادگی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای همکاری در زمینه تشخیص و ساخت واکسن ویروس کرونا | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: این سازمان در زمینه کمک به تشخیص و ساخت واکسن ویروس کرونا با تمام قدرت و شدت و به عنوان یک بازوی قوی و کارآمد در کنار وزارت بهداشت خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تات، دکتر کاظم خاوازی در جلسه همفکری به منظور بسیج امکانات سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای مقابله با بیماری کووید - ۱۹ (ویروس کرونا) که در محل این سازمان تشکیل شد، به شکل گیری فصل مشترک جدید از همکاری‌های دوجانبه بین این سازمان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مقابله با  ویروس کرونا در کشور، اشاره و از آن به عنوان یک مسئولیت اجتماعی خیلی سنگین برای سازمان یاد  کرد.

وی از پژوهشگاه، پژوهشکده ها و موسسات تحقیقاتی مرتبط به ویژه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خواست تا نسبت به بررسی و اعلام زمینه‌های همکاری مشترک بین سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام کنند.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: این سازمان در زمینه کمک به تشخیص و ساخت واکسن ویروس کرونا با تمام قدرت و شدت و به عنوان یک بازوی قوی و کارآمد در کنار وزارت بهداشت خواهد بود.

دکتر خاوازی همچنین در این جلسه، نحوه تعامل موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با وزارت بهداشت را مورد توجه خاص قرار داد و از رئیس این موسسه خواست تا در ارسال مکاتبات مربوط به وزارتخانه های ذیربط تعجیل کند.

وی در موضوع همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که با توجه به وجود آزمایشگاه‌های مجهز و متخصصان عالم و باتجربه ویروس شناس در موسسه رازی، امکان انجام تحقیقات در مورد ویروس کرونا در حوزه تولید کیت‌های تشخیصی و انجام مطالعات پاتوبیولوژی ویروس، امکان‌سنجی تولید واکسن و مطالعات استفاده از سرم‌های افراد بهبودیافته برای مبتلایانی که وضعیت وخیم دارند، میسر است.

دکتر خاوازی گفت: توانمندی تولید کیت‌های تشخیصی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با همکاری موسسه رازی نیز وجود دارد.

وی تعجیل در این امر مهم با مدیریت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را از برنامه های مهم سازمان اعلام کرد و از روسای موسسات و پژوهشگاه مرتبط خواست تا در تدوین دستورالعملی در این زمینه با هماهنگی حوزه‌های موثر وزارت بهداشت همکاری داشته باشند.

دکتر خاوازی با اشاره به این که آمادگی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به صورت کتبی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام شده است، تاکید کرد: در صورت موافقت این وزارتخانه، موسسه رازی و پژوهشگاه های مرتبط به صورت کامل آماده ارائه توانمندی و امکانات خود در خصوص این ویروس تنفسی خواهند بود.