ماهی درمانی | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي
ماهی درمانی با Dr.Fish

ماهی درمانی یکی از شیو‌ه‌های طبیعی درمان بیماری‌های پوستی است که اول بار در کشور ترکیه توسط درمانگران طب سنتی این کشور برای درمان برخی بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس مورد استفاده قرار گرفت.
ماهی درمانی یکی از شیو‌ه‌های طبیعی درمان بیماری‌های پوستی است که اول بار در کشور ترکیه توسط درمانگران طب سنتی این کشور برای درمان برخی بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس مورد استفاده قرار گرفت. در این شیوه درمانی، ماهی‌های درمانگر به بیمار کمک می‌کنند تا در زمان مشخصی که به طور معمول 30 روز است بر بیماری خود غلبه کند یا شدت بیماری را کنترل کرده و آن را مهار کند. این شیوه درمانی اگرچه هنوز آنطور که باید و شاید در جهان شناخته شده نیست اما امروزه در بسیاری از کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، چین، تایلند، ترکیه و حتی بعضي کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کلینیک‌های ویژه‌ای برای ماهی‌های درمانگر تاسیس شده که مردم با مراجعه به این کلینیک‌ها می‌توانند از ماهی‌های درمانگر برای بهبود و تسکین دردها و بیماری‌شان کمک بگیرند.
 
این ماهی‌ها دندان ندارند
ماهی‌های درمانگر گاراروفا در حقیقت ماهی‌های کوچک 3 تا 4 سانتی‌متری هستند که رنگی طلایی و قهوه‌ای دارند. این ماهی‌های کوچک دندان ندارند اما می‌توانند به راحتی با دهان کوچک خود پوست‌های زائد و بافت‌های مرده سلولی پوست را از لایه رویی ‌پوست جدا کنند. این ماهی‌ها از سلول‌ها و بافت‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند و به این ترتیب علاوه بر آنکه تغذیه می‌شوند به بیمار کمک می‌کنند تا بر بیماری خود غلبه کند. زیستگاه این ماهی‌های کوچک در رودخانه‌های ترکیه، سوریه، عراق و ایران است و امروزه علاوه بر این کشورها و بسیاری از کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، کره، تایلند و چین بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلیس نیز از این ماهی درمانگر استفاده می‌کنند به طوری که در کشور انگلیس بیش از 280مرکز ارائه خدمات درمانی و زیبایی ماهی درمانگر وجود دارد.

پاکسازی حوضچه‌های درمانی
ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که حوضچه‌های ماهی‌های گاراروفا چگونه ضدعفونی می‌شوند و در صورتی که فردی از این حوضچه‌ها استفاده کرد این حوضچه‌ها چگونه برای فردي دیگر با بیماری دیگر آماده می‌شود؟ کارشناسان این شیوه درمانی برای ضدعفونی کردن حوضچه‌ها مواد شست‌وشودهنده خاصی دارند که پس از بیرون آمدن بیمار، به آب حوضچه اضافه می‌کنند. آنها سپس با کمک اشعه ماورای بنفش برای از بین بردن ویروس‌ها، باکتری‌ها، عرق و خون موجود در آب تلاش می‌کنند. ضمن اینکه این کارشناسان از یک فیلتر قوی برای جداکردن و از بین بردن غذا و فضولات ماهی‌ها و تصفیه آب استفاده می‌کنند تا بتوانند در شرایط بهتری به ارائه خدمات درمانی به بیماران و مراجعان‌شان بپردازند.

لایه برداری به کمک ماهی
یکی دیگر از قابلیت‌های ماهی‌های درمانگر از بین بردن خشونت پوست و زبری‌های ایجاد شده در سطح پوست بدن است. این ماهی‌ها بهترین روش را برای از بین بردن خشونت پوست به ویژه در ناحیه پاشنه و کف پا دارند و به‌راحتی می‌توانند با مصرف سلول‌های مرده یک لایه‌برداری اساسی و مناسب از سطح پوست انجام دهند و به این ترتیب خشونت موجود در پوست را درمان کنند. امروزه در بسیاری از مراکز ارائه‌دهنده خدمات ماهی درمانگر برای لایه‌برداری از سطح پوست و پدیکور از این شیوه درمانی استفاده می‌کند. شیوه‌ای که با استقبال بسیاری از مردم در سراسر جهان روبه‌رو شده است.
 
این ماهی کک و مک را می‌جود
امروزه بسیاری از درمانگران شیوه‌های طبیعی  از ماهی درمانگر «گاراروفا» برای از بین بردن و درمان کک و مک‌های پوستی استفاده می‌کنند. این شیوه که در بسیاری از مراکز درمانی مالزی، ژاپن، کره و تایلند مرسوم است در مدت زمان کوتاهی به یکی از شیوه‌های درمانی موفق برای درمان و بهبود بعضي بیماری‌ها و عوارض پوستی در کشورهای آسیایی تبدیل شده است. در این شیوه فرد درون حوضچه‌ای قرار می‌گیرد که در آن ماهی‌های گاراروفا قرار دارند. به این ترتیب ماهی‌ها با جویدن بافت‌ها و پوست‌های مرده سطح پوست در زمانی کمتر از 2 ماه به بیمار کمک می‌کنند تا بر این مشکل غلبه کند. در این روش بیمار نیازمند است تا روزی 20 دقیقه درون این حوضچه قرار گیرد و بافت‌های سلولی مرده پوستش را در اختیار ماهی‌های درمانگر قرار دهد.

درمان کوچک یا بزرگ
بیمار پس از ورود به مرکز درمانی و معاینه و بررسی توسط پزشکان و متخصصان برای استفاده از حوضچه‌ها آماده می‌شود. در حقیقت این بسته به تشخیص متخصص و نوع نیاز مراجعه‌کننده دارد که از حوضچه‌های کوچک یا بزرگ برای درمان بیماری‌اش استفاده کند. به عنوان مثال اگر فرد تنها برای از بین بردن خشونت پوست پا به این مرکز مراجعه کرده است می‌تواند از حوضچه‌های کوچک استفاده کند. به این ترتیب که لبه حوضچه می‌نشیند و ماهی‌های کوچک اطراف پای او حلقه می‌زنند و از سلول‌ها و بافت‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند اما در شیوه دیگر بیمار به طور کامل درون حوضچه‌های بزرگ قرار می‌گیرد و کلیه بافت‌های سلولی مرده‌اش توسط ماهی‌های درمانگر خورده می‌شود. در این روش بیمار قبل از استفاده از حوضچه‌های ماهی لازم است بدن خود را شست‌وشو دهد و با کمک مواد ضدعفونی‌کننده‌ای که در اختیارش قرار می‌گیرد به طور کامل خود را بشوید. خوشبختانه در سال‌های اخیر استفاده از شیوه‌های طبیعی درمانی ماهی گاراروفا معروف به ماهی درمانگر در بعضي کلینیک‌های درمانی و بهداشتی کشور به منظور درمان يكسري بیماری‌های پوستی و پاکسازی عمومی پوست و بافت‌های مرده رایج شده است.

این تکنیک درد ندارد
شاید برای بسیاری از مردم سخت باشد که لبه یک حوضچه بنشینند و پاهایشان را در اختیار گروهی از ماهی‌ها قرار دهند تا آنها سلول‌ها و بافت‌های مرده پوست‌شان را مصرف کنند. شاید برخی مردم این شیوه را ترسناک و شیوه‌ای توام با درد بدانند اما باید خیال آنها را آسوده کنیم که در شیوه درمانی ماهی‌های درمانگر، بیمار به هیچ وجه دردی احساس نمی‌کند. در این شیوه متناسب با نیاز بیمار و تشخیص پزشک، بیمار از یکی از حوضچه‌های ماهی‌های درمانگر در سایز کوچک، متوسط و بزرگ استفاده می‌کند. شاید پذیرش ماهی‌های بزرگ‌تر که اطراف بدن انسان حلقه می‌زنند کمی مشکل باشد و بیمار در روزهای اول احساس آرامش نکند اما به مرور به حضور ماهی‌ها عادت می‌کند. ضمن آنکه در این شیوه درمانی ماهی‌ها اصلا علاقه‌ای به بافت‌های سالم بدن ندارند و تنها سراغ سلول‌های مرده می‌روند. با جدا کردن این سلول‌ها از سطح پوست بدن بیمار تنها سوزشی اندک و بسیار خفیف در برخی نقاط ممکن است احساس کند.
 
این نکته را جدی بگیرید
بعضي مراکز نظارتی- بهداشتی در جهان بر این باورند که استفاده از ماهی‌های درمانگر یا همان ماهی‌های گاراروفا باید در شرایط ایمنی و بهداشتی خاصی صورت بگیرد. به این معنا که این ماهی‌های درمانگر در صورتی که در شرایط نامناسب نگهداری شوند ممکن است خودشان عاملی برای انتقال تعدادي از بیماری‌های پوستی یا بیماری‌های عفونی به مردم باشد چرا که این ماهی‌ها با جویدن بافت‌های مرده سلول‌های سطحی پوست اعضای بدن به درمان آنها کمک می‌کنند و استفاده از این ماهی‌ها برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مناسب نیست و ممکن است مشکل‌ساز باشد. بنابراین افراد باید در انتخاب مراکزی که خدمات درمانی ماهی درمانگر را ارائه می‌دهند، بسیار دقت کنند تا بتوانند از ابتلا به بیماری‌های عفونی پیشگیری کنند. در حقیقت بیماران باید به این نکته دقت کنند که آب حوضچه و ماهی‌های درمانگر پس از ارائه خدمات به بیماران به ویژه بیماران مبتلا به بیماری‌های عفونی خاص حتما عوض شود.

منبع : سایت اینترنتی برترینها