۵۸ هزار و ۶۸۲ تن چغندر در خراسان شمالی به کارخانه‌های قند تحویل شد - اخبار روز | مطالب ستون میانی

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی روابط عمومی جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی، مهندس محمدنقی کاظمیان سطح زیرکشت چغندر دارای قرارداد با کارخانجات را ۱۷۰۰ هکتار ذکر کرد.

وی گفت: سطح کشت این محصول در استان، به علت کمبود کاهش منابع آبی و عدم رقابت این محصول با سایر محصولات رقیب (سبزی و صیفی)نسبت به سال زراعی گذشته کاهش یافته است.

این مسوول عملکرد چغندرقند در این استان را ۴۵ تن در هکتار عنوان کرد و افزود: سال زراعی گذشته ۲۱۶۸ هکتار از کشتزارهای استان زیر کشت چغندرقند رفته بود که ۹۴۳۴۶ تن محصول از این سطح برداشت شد.

وی میزان عیار چغندر استان را ۱۷،۲ ذکر کرد و گفت چغندر برداشت شده در استان به کارخانه قند شیروان، کارخانه قند شیرین در خراسان رضوی، کارخانه قند جوین و کارخانه قند شاهرود تحویل می شود.

کاظمیان، بیشترین سطح زیر کشت چغندر قند استان را مربوط به شهرستان شیروان ذکر کرد.

وی گفت: براساس آمارهای موجود، این استان یک درصد شکر موردنیازکشور را تامین می‌کند که میانگین تولید آن سالانه ۱۰۰ هزار تن است.

این مسوول اظهار داشت: شکر مصرفی این استان حدود ۲۳ هزار و ۴۲۸ تن در سال برآورد شده که این استان ۶۷ درصد شکر موردنیاز خود را از مزارع تحت پوشش خود تامین کرده و ۳۳ درصد کاهش تولید شکر را از سایر منابع تامین می‌شود.