خاک ژله ای یا فلاورژل ( FG ) یک نوع پلیمر است که رطوبت را به سرعت جذب کرده و به تدریج آزاد می کند و در اختیار گیاه قرار می دهد. این پلیمر به شدت آبدوست ، آب را به سرعت جذب کرده و به راحتی در موقع لزوم و به تدریج آن را در اختیار ریشه قرار می دهد. بنابراین در صورت کاشت گیاه در این خاک ، در هنگام مسافرت دغدغه خشک شدن گل و گیاهتان را نخواهید داشت.

خاک ژله ای محصولی است که همراه با گیاهانی که به حد اقل امکانات نگهداری مانند آب، نور و سایره احتیاج دارند محیطی زیبا در ایجاد می کند.. اطلاعاتی که در این صفحه ارائه می گردد برای کسانی که در محیط آپارتمان زندگی و یا کار می کنند راه حلهای مناسبی ارائه می کند که بتوانند گوشه ای از طبیعت را به زندگی خود داخل کنند. در این قسمت که کتابخانه گیاهان خاک ژله ای نام دارد اطلاعات قابل استفاده ای در مورد گیاهان و گلهایی که در شرایط منزل رشد و نمو می کنند داده شده است..FG به اشکال مختلف ( مکعبی و پودری) و رنگ های مختلف و شاد در بازار موجود است ، از این محصول می توان برای زیبا و دلچسب کردن محیط استفاده کرد.خصوصیاتی در خاک ژله ای وجود دارد که باعث گشته از باقی محیط کشت ها متمایز گردد ؛ در این مجال به برخی از آنها اشاره می گردد:

- FG هیچ گونه آلودگی محیط زیستی ایجاد نمی کند و %۱۰۰ تجزیه پذیر است.

- بوی کود نمی دهد و آفت ، بیماری ، قارچ و باکتری در آن راهی ندارد.

- علاوه بر ساقه ، گل و برگ ، ریشه گیاه هم نمایان است.

- کرم نمی زند

- فاسد شدنی نیست

- رنگ ثابتی دارد و سمی نیست

- نگهداری از آن آسان است

تمامی گیاهان آپارتمانی را می توان در خاک ژله ای کشت کرد مثل : نخل مرداب ، سانسوریا ، دیفن باخیا ، گندمی ، لیندا، آگلونما، یوکا، پتوس ، انواع پیچ ها و غیره همچنین از این محصول در تمامی فعالیت های باغبانی ، از جمله فضای سبز استفاده می گردد. خاک ژله ای را با نام های دیگری همچون جاذب رطوبت ، هیدروژل های رنگی ، سوپر اب ، خاک های کریستالی نیز میشناسند.از FG می توان هم برای گیاهن ریشه دار و هم برای ریشه دار کردن گیاهان استفاده کرد.

در پایان طرز تهیه یک گلدان حاوی خاک ژله ای به طور مختصر بیان میگردد:

ابتدا گیاه مورد نظر را از گلدان خود خارج کنید طوری که به ریشه ها آسیب نرسد ، سپس قسمتی از گیاه را از گیاه اصلی جدا کرده و سپس ریشه های آن را شسته تا گَِل از آن جدا شود و بعد با قیچی باغبانی ریشه را آرایش کرده و ریشه های زخمی و پیر را جدا کنید. حال گل را درون گلدان کریستالی مورد نظر قرار داده و سپس خاک کریستالی که قبلا خیسانده بودیم و دارای آب است را درون گلدان میریزیم. کمی گلدان را تکان می دهیم تا خاک ژله یا خوب اطراف ریشه را پر کند و حباب های هوا خارج شود. توجه داشته باشید که بر روی ژله های اطراف ریشه فشار وارد نکنید و بگذارید ژله خودش اطراف ریشه را بگیرد؛ و حال شما دارای گلدانی زیبا و بی نظیر خواهید بود!

استفاده از خاک ژله ای این امکان را به شما میدهد که باغچه ای کوچک و پاکیزه در آپارتمان خود داشته باشید. اگر مقدار کمی عطر به گلدان حاوی خاک ژله ای اضافه کنید خواهید دید که پس از مدتی فضای اتاق شما خوشبو خواهد شد. همچنین میتوان از آن به عنوان محلی زیبا برای استقرار شمع استفاده کرد و آن را در روی میز کار خود قرار داد. .

منابع :

http://www.dalin.ir

http://www.flowergel.com