اخبار استان ›› خبر مصاحبه تلویزیونی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در خصوص محصول گندم و کلزا ›› پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

گندم مهمترین و گسترده ترین محصول استان است، و علف های هرز مهمانان ناخوانده ای هستند که بر سر آب، مواد غذایی و نور با محصول اصلی (گندم) رقابت می کنند و سبب کاهش عملکرد آن می شوند که به این دلیل هرساله در سطح وسیعی با علف های هرز مزارع استان مبارزه شیمیایی انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، مهندس محمد رضایی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در مصاحبه امروز پنج شنبه مورخ 96/12/17بیان داشتند: در سال زراعی گذشته، در سطح 112000 هکتار از مزارع گندم و جو مبارزه شیمیایی صورت گرفته شده است

رضایی گفت: امسال یک سال استثنایی است چون بارندگی ها با تاخیر بوده و کشت و سبز محصول نیز با تاخیر انجام گرفته است.

وی افزود : 57 درصد  آبیاری مزارع آبی استان وابسته به آب های سطحی بوده که عمدتا از بارندگی ها تامین می شود. در این مزارع آبی نیز کشت با تاخیر انجام گرفته است که با گرم شدن هوا در یک ماه اخیر و به لطف خداوند شاهد باران خوبی هستیم که سبب شده تا رشد گندم و جو و از همه مهمتر علف هرز سرعت یابد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه گفت: در سال جاری شاهد تفوق و برتری علف هرز بر گیاه زراعی هستیم که این برتری به دلیل کشت تاخیری گندم به وجود آمده است. به همین دلیل از کشاورزان عزیز انتظار می رود که در اسرع وقت نسبت به مبارزه شیمیایی با علف های هرز اقدام نمایند.

ایشان افزود: در شهرستان های گرمتر مانند مانه و سملقان و اسفراین و بیشتر نقاط گرمه جاجرم مبارزه شیمیایی با علف های هرز باید تا پایان سال مبارزه انجام گیرد و در غیر این صورت دچار خسارت شدید می گردند. فقط در محدود مناطقی از این شهرستان ها که گندم در ارتفاعات کشت می شود شاید تا  اواسط  فروردین ماه وقت داشته باشند.

رضایی افزود: مطلب بعدی رعایت تنوع سم مصرفی است، در واقع کشاورزان عزیز به این نکته توجه داشته باشند که به صورت مداوم از یک نوع علف کش خاص یا علف کش هایی با مکانیزم عمل مشابه در یک مزرعه استفاده نکنند و تناوب علف کش های مصرفی را در جهت جلوگیری از ایجاد مقاومت به علف کش در مزارع رعایت نمایند.

مهندس رضایی در خصوص کلزا نیز گفت : در سال جاری به نسبت سال های قبل سطح کشت مطلوبی از کلزا وجود دارد و به جرات می توان گفت امسال کیفی ترین و حتی از لحاظ کمی بیشترین سطح کشت کلزا را در استان نسبت به  سالهای گذشته داریم. اما در حال حاضر دو عامل خسارت زا،  مزارع کلزای استان را تحت تاثیر قرار داده است.

مهندس رضایی خاطر نشان کرد: شته مومی کلزا که به سبب گرمای زمستان بویژه بهمن و اسفند سبب شده تا رشد کلنی های آفت بیشتر شود. فعالیت شته ها در مزارع باعث رشد تاخیری، کوتاه شدن ساقه گل دهنده و کاهش عملکرد می گردد. لذا به کشاورزان بویژه در شهرستان های مانه و سملقان، گرمه، جاجرم، اسفراین و بجنورد توصیه می شود تا در اسرع وقت و حداکثر ظرف یک هفته نسبت به انجام مبارزه شیمیایی اقدام نمایند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در پایان به مبارزه با علف های هرز مزارع کلزا، خصوصا علف های هرز کشیده برگ که لازم است در اسرع وقت نسبت به مبارزه مکانیکی(وجین) اقدام گردد اشاره کرد و اضافه کرد چون به سبب رشد علف هرز عملکرد مبارزه شیمیایی مناسب نخواهد بود بنابراین بهترین روش مبارزه با علف های هرز در مزارع کلزا، وجین می باشد.