لزوم گسترش کشاورزی سازگار با کم‌آبی؛ کشت محصولات پُر آب طلب؛ ممنوع! - لزوم گسترش کشاورزی سازگار با کم‌آبی؛ کشت محصولات پُر آب طلب؛ ممنوع! | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

در سال‌های اخیر به میزان قابل‌توجهی، بارندگی‌ها در کشور کاسته شده است، به‌طوری‌که بحران آب این روزها به وضعیت حاد خود رسیده است که در این شرایط دیگر فرصت آزمون‌وخطای برنامه‌ها و بی‌توجهی و کم‌توجهی به مسائل محیط‌زیستی نیست. هم‌اکنون سیاست‌های غلطی را در تمام زمینه‌های استفاده از آب پیش رو گرفته‌ایم که اگر این روند تداوم یابد به نابودی کامل ته‌مانده منابع آبی کشور منجر می‌شود.

در مناطق مختلف وضعیت آب‌های زیرزمینی به‌گونه‌ای با کمبود مواجه است، و این مشکل در مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور بدتر است؛ در این شرایط نیاز است تا روند کشت محصولات کشاورزی با مدیریت انجام شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی به نقل از پایگاه خبری اتفاقیه ، شرایط تنش آبی به حدی رسیده که خیلی از استان‌ها دیگر نمی‌توانند محصولات آب‌بر تولید کنند، وقتی استان‌هایی همانند خراسان که خودشان تولیدکننده بسیاری از محصولات پرآب طلب بودند، دیگر آب ندارند و باید روش کشت متداول خود را تغییر دهند.

امروز نیاز است اراضی کشاورزی درزمینهٔ کشت مدیریت شود و همچنین مطابق با علم روز روش‌های آبیاری را تغییر دهیم و نسبت به تغییر روش آبیاری و تغییر در محصول و نهال کشت‌شده و با اعمال افزایش راندمان در بخش کشاورزی براي مقابله با بحران کم‌آبی و برداشت بی‌رویه از منابع آب زيرزميني استان، اقدام کنیم تا مصرف آب به حداقل برسد.

یکی از کشاورزان روستایی در این خصوص بیان می‌کند: کارشناسان جهاد کشاورزی با حضور در این روستا علاوه بر آموزش‌های لازم درزمینهٔ کشاورزی در شرایط کمبود آب، به تمام کشاورزان توصیه کردند تا تولید محصولات کشاورزی متناسب با مناطق نیمه‌خشک را جایگزین هندوانه، گندم و برنج کنند.

وی بابیان اینکه طی سال‌های اخیر هرساله از آب موجود در چشمه و رودخانه‌های اطراف روستا کاسته می‌شود، می‌افزاید: کارشناسان جهاد کشاورزی نیز چندین محصول دیگر را برای کشت جایگزین برنج به کشاورزان پیشنهاد کردند.

یکی دیگر از برنج‌کاران با بیان اینکه امسال نیز طبق روال گذشته محصول برنج کاشته‌ام، می‌افزاید: برای کشت برنج به آب فراوان نیاز است و به همین منظور نیز امسال کشت برنج غیر از استان‌های شمالی کشور ممنوع شده است اما من امسال نیز دلم نیامد غیر از برنج چیز دیگری بکارم.

به گفته او کشت محصولات برنج چغندرقند، هندوانه، خربزه و... نه‌تنها نیاز خانواده‌های روستایی را تأمین می‌کند بلکه منبع درآمد است.

وی با بیان اینکه روز به روز میزان آب چشمه و رودخانه‌های روستا در حال خشک شدن هستند، ادامه می‌دهد: با توجه به کاهش بارندگی‌ها باید طبق گفته‌های کارشناسان جهاد کشاورزی کشت محصولات سازگاری با کم‌آبی را برای سال‌های آینده در نظر داشته باشیم.

وی می‌افزاید: همچنین کارشناسان جهاد کشاورزی با توصیه به کشاورزان پیشنهاد کرده‌اند تا از کشت در فصل‌های اوج گرما صرف‌نظر شود و در مقابل کشت‌های گلخانه و نوین انجام شود.