پیش بینی برداشت 9500 تن هلو از سطح بارده باغات خراسان شمالی - پیش بینی برداشت 9500 تن هلو از سطح بارده باغات خراسان شمالی | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

هلو یک میوه تابستانه وآبدار است که از آن به عنوان نماد سلامت،  طول عمر و جاودانگی انسان یاد می شود و در مناطق معتدل سراسر جهان رشد می کند. کشور چین بزرگترین تولید کننده هلو است. این میوه دارای طیف گسترده ای از مواد مغذی و منبع غنی از انواع  ویتامین های  A، گروهB ،C  و سرشار از مواد معدنی ، فیبرو آنتی اکسیدان می باشد .

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، مدیر امورباغبانی این سازمان خبرداد: برداشت هلو در استان از اوایل تیر ماه آغاز و پیش بینی می گردد 9500 تن هلو از سطح بارده باغات استان برداشت گردد .

 

مهندس محمدعلی شریکیان گفت: سطح زیر کشت باغات هلوی استان 1307 هکتار می باشد، که مقدار 1091 هکتار آن بارده بوده ومیزان تولید باغات بارده 9100 تن می باشد.

وی افزود: شهرستان های مانه وسملقان و بجنورد بیشترین سطح زیر کشت وتولید را به خود اختصاص داده اند.

وی اظهار داشت: ارقام هلو به لحاظ رسیدگی به سه گروه زودرس ،میان رس ودیر رس تقسیم می شوند ارقام زودرس شامل زعفرانی ،شصت روزه گرگانی یا کاردی ،ارقام میان رس شامل زعفرانی ،هسته جدا و آلبرتا وارقام دیرس نظیر جی اچ هیل و سبز  می باشند.

مهندس شریکیان بیان داشت: سال گذشته عمده نهال مورد نیاز جهت اصلاح و نوسازی باغات از نهالستان های استان تامین شده است ، توسعه ارقام تجاری با پایه های رویشی سبب بهبود و افزایش کمیت وکیفیت محصول تولیدی خواهد شد و در این راستا تعداد 2000 اصله پایه رویشی GF, GN برای نهالستان های پیشرو تامین شده است.

وی درپایان گفت: انتخاب ارقام مناسب ،اجرای سیستم های نوین آبیاری ،انجام عملیات هرس زمستانه وتابستانه،تغذیه مناسب و کنترل آفات و بیماری ها نقش اساسی در بهبود کمی و کیفی محصول دارد و از الزامات اصلاح و نوسازی باغات است که در این موارد لازم است باغداران عزیز با کارشناسان کشاورزی مشورت نمایند.