حدود100هزارتن گندم از استان خارج شده: کمتر از نیمی از گندم های استان،تحویل سیلوها شد - حدود100هزارتن گندم از استان خارج شده: کمتر از نیمی از گندم های استان،تحویل سیلوها شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: از 191 هزار تن گندم تولیدی در این استان فقط 91هزار تن تحویل سیلو و انبار های گندم شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمدتقی کاظمیان در پاسخ به این سوال که پیش بینی شده بود تا 254هزار تن گندم در خراسان شمالی  تولید میشود اما چرا فقط 91هزار تن گندم توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی استان خریداری شده است؟ اظهار کرد: سطح مزارع گندم آبی در این استان حدود 48هزار هکتار و گندم دیم 99هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه اعلام رقم تولیدی254هزار تن پیش بینی اولیه کارشناسان سازمان جهادکشاورزی استان بوده است، افزود:با توجه به اینکه سال گذشته و امسال شرایط خشکسالی را تجربه کردیم و از سوی دیگر بارندگی های موثر که موجب میشود تا گیاه سبز شود، در فاصله زمانی 15شهریور تا 15مهرماه است، اما در سال گذشته و در استان ما این تاریخ به دی ماه رسیده است و این تاخیر موجب شده تا گیاه دیر سبز شود.

کاظمیان ادامه داد:از سوی دیگر سرمای زمستان، افزایش درجه دمای یک تا 5/1 درجه ای طی بهار و تابستان، کاهش دبی آب رودخانه هایی که مزارع آبی از آن مشروب میشوند موجب شد تا گیاه مراحل رشد را به خوبی طی نکند  و میزان تولید گندم در این استان به 191هزار و 300 تن برسد.

وی با طرح این سوال که چرا میزان خرید گندم در بجنورد و راز و جرگلان به شش هزار تن نیز نرسید؟بیان کرد:عدم واردات گندم سبب شده بود تا تغییری در قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته وجود نداشته باشد که این امر در میزان خرید گندم تاثر گذار بوده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: از سوی دیگر مقداری از گندم تولیدی برای مصرف دام به عنوان علوفه توسط کشاورزان نگه داشته شده و تحویل سیلوهای گندم نشده است.

به گفته وی بخشی از گندم نیز به عنوان بذور گندم از سوی کشاورزان فروخته نشده است.

مدیریت زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در ادامه توضیح داد: علاوه بر آن در سال جاری برای خرید تضمینی گندم دستورالعملی وجود داشت که خرید گندم فقط بر اساس ثبت داده ها در پهنه بندی سطوح که در جهادکشاورزی انجام شده بود، اجرا گردد.

وی گفت:طبق بررسی های انجام شده مشاهده شد که برخی از افراد که نتوانسته بودند اطلاعات مورد نیاز را در سامانه به ثبت برسانند گندم تولیدی خود را به دلال و یا سلف خرها بفروشند و از آنجائیکه این افراد نیز نمیتوانستند این گندم را به سیلوهای خراسان شمالی تحویل دهنده به سیلوهای استان گلستان که امر خرید در آنجا سهل تر بود، بفروشد.

به گفته کاظمیان کمباین داران نیز که سهم  خودرا به صورت گندم دریافت میکردند به علت اینکه نتوانستند به سیلوهای خراسان شمالی تحویل دهند به استان گلستان تحویل داده اند.

وی با اشاره به اینکه در بجنورد 24 تا 25 تن گندم تولید شده، افزود: از این مقدار فقط چهار هزار تن تحویل سیلوهای استان داده شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: 13هزار تن بذر گندم نیز در کشت زارهای سان استان تولید شد که در مسیر خرید و فروش قرار نگرفته است.

90درصد از مطالبات گندم کاران خراسان شمالی پرداخت شد

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت:90درصد از مطالبات گندم کاران این استان پرداخت شد.

وحیدرضا فریدونی با اشاره به اینکه تاکنون میزان خرید گندم دراین استان حدود 91 هزار تن بوده است، افزود: رقم  پرداختی به کشاورزان این استان تاکنون یک هزار و300میلیون ریال بوده است.

وی ادامه داد: مابقی مطالبات گندم کاران این استان نیز در آینده نزدیک پرداخت خواهد شد.

فریدونی میزان خرید گندم در سال گذشته را 139هزار تن اعلام کرد.

پرداخت بدهی گندم کاران با تاخیر انجام میشود

در همین حال، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه ای با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه دولت با تاخیر بدهی خود را به گندم کاران می پردازد، گفت: دولت حساب گندم کاران را بر مبنای قیمت روز می پردازد اما مشکل آنجاست که این پرداخت با تاخیر صورت میگیرد.

نماینده مردم بجنورد،مانه، سملقان، جاجرم، گرمه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:گندم کاران انتظار دارند بلافاصله بعد از تحویل گندم این بدهی پرداخت شود که برای این موضوع در بودجه هم منابع کافی دیده شده است اما طی دوسال گذشته با تعویق چهارماهه این بدهی ها پرداخت شد.

وی اظهار کرد: میزان گندم تولیدی و تحویلی به دولت در سال 97 معادل سال های 95 و 96 نخواهد بود  بر این اساس گمان نمیکنم کشاورزان مدت زمان طولانی را در انتظار دریافت پول خود از دولت باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد:انتظار می رود دولت هر ساله در بودجه منافع کافی برای خرید گندم از کشاورزان را پیش بینی کند تا با تاخیر در پرداخت ها موجب بروز مشکلات برای این قشر زحمتکش جامعه نشوند.