مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از اجرای طرح انتقال جنین نژاد بز مورسیا(تعیین جنسیت شده ماده) خبر داد - مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از اجرای طرح انتقال جنین نژاد بز مورسیا(تعیین جنسیت شده ماده) خبر داد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی ، طرح انتقال جنین  نژاد بز مورسیا(تعیین جنسیت شده ماده) در گله مردمی به تعداد ۳۳ راس باهمکاری پژوهشکده رویان اصفهان و حمایت معاونت بهبود تولیدات دامی این سازمان در روستای ینگه قلعه شهرستان بجنورد اجرا گردید.

مدیر امور دام  سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی درباره جزئیات این طرح گفت: در حال حاضر توده های بز بومی در استان خراسان شمالی روزانه کمتر از یک کیلوگرم شیر تولید می کنند که به لحاظ اقتصادی برای دامدار عشایری و روستایی مقرون به صرفه نیست، در حالی که با استفاده از بزهای نژاد شیری وارداتی همانند سانن، آلپاین و مورسیا می تواند این میزان تولید شیر روزانه را تاچند برابر افزایش دهد.

مهندس احمد داوطلب  افزود: باید پرورش صنعتی و نیمه صنعتی دام سبک را در سطح استان با هدف افزایش تولید گوشت و شیر ، توسعه دهیم که در این زمینه معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از ایجاد و توسعه واحدهای پرورش دام سبک  با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و اجرای طرح های اصلاح نژادی و آموزش بهره برداران حمایت می نماید.

وی ویژگی های نژاد بز مورسیا گرانادا (Murcia Granada goat) را به شرح ذیل برشمرد.

این بز بومی جنوب شرق اسپانیا بوده و دارای دو رنگ سیاه و قهواه ای می باشد.  و به صورت مترکز و غیر متمرکز پرورش می یابد. این نژاد چندقلوزا بوده و دارای آمیزش غیر فصلی می باشد. تعداد 1000 راس از این بز در سال های گذشته (1395) به ایران وارد شده و هم اکنون در شهر قلعه گنج کرمان، روستای چاه شاهی در حال تکثیر می باشد. لازم به ذکر است، شیر پرچرب این بز جهت تولید پنیر مورد استفاده قرار می گیرد.

§         چربی شیر: 5.6%

§         پروتئین: 3.6%

§         وزن بز ماده: 30-50 کیلوگرم

§         وزن بز نر: 50-60 کیلوگرم

§         تولید شیر: 500 کیلو در دوره

§         طول دوره شیرآوری: 210 روز