یک مسئول: دستورالعمل استمهال تسهیلات کشاورزی اجرایی شد - یک مسئول: دستورالعمل استمهال تسهیلات کشاورزی اجرایی شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

دستورالعمل استمهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده از بلایای طبیعی به شعب بانک کشاورزی اجرایی شد.  

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی  به نقل از روزنامه خراسان شمالی ، مدیر گروه اعتبارات و وصول مطالبات بانک کشاورزی خراسان شمالی روز گذشته با بیان این مطلب افزود: دستورالعمل اجرایی بند «خ» ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه در سال 97 تصویب و اصلاحیه آن 6 شهریور ماه به بانک مرکزی ابلاغ شد.

«سیدالحسینی» گفت: بر اساس این دستورالعمل، بدهکارانی که تا قبل از 6 شهریور 97 به دلیل سرمازدگی و خشکسالی، دچار بحران شده اند، بانک ها بدهی شان را  تا 3 سال تمدید می کنند و سود مدت استمهال هم از محل اعتبارات دولتی تأمین خواهد شد.

وی مشمولان این دستورالعمل را تمام اشخاص حقیقی و حقوقی در بخش کشاورزی، مکانیزاسیون، صنایع تبدیلی و تکمیلی و خدمات کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: فعالیت هایی از جمله صنایع دستی، جایگاه فروش مواد سوختی و جایگاه سوخت روستایی، ایجاد پایگاه های خدمات فنی مشاوره ای و تحقیقات کاربردی که در ارتباط با حوادث غیر مترقبه نیست مشمول این دستور العمل نمی شوند.

وی اضافه کرد: استمهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده، کارگروهی به ریاست فرمانداران و به دبیری مدیران جهاد کشاورزی و عاملیت بانک کشاورزی دارد که فهرست مشمولان این طرح را تأیید و به شعب بانک معرفی می کنند.

به گفته وی، هر کشاورزی که تا 1397/06/06 به بانک بدهی دارد مشمول این طرح و مهلت پرداخت بدهی اش تا 3 سال تمدید می شود که براساس درخواست، متقاضی می تواند اقساط را به صورت ماهانه، 3 ماهه، 6 ماهه و حتی یک ساله پرداخت کند.وی تصریح کرد: اگرچه هنوز کارگروه فهرست مشمولان را به بانک ارائه نکرده است اما متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب بانک برای استمهال تسهیلات شان اقدام کنند.

وی زمان اجرای این طرح را پایان آذر ماه امسال ذکر کرد و ادامه  داد: هر کسی که زودتر برای استمهال تسهیلاتش اقدام کند، مبلغ بدهی که در سه سال آینده باید پرداخت کند کمتر خواهد بود.

«سیدالحسینی» گفت: دستورالعمل یاد شده را به شعب بانک ارجاع داده ایم و به محض این که فهرست کشاورزان از سوی فرمانداران به بانک ارجاع داده شود، قابل اجراست.