تولید بیش از 2 هزار تن کلزا در شیروان پیش بینی شد - تولید بیش از 2 هزار تن کلزا در شیروان پیش بینی شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: کشت کلزا از هفته گذشته در سطح یکهزار و 100 هکتار اراضی شهرستان شیروان آغاز شده است که پیش بینی می شود بیش از 2 هزار تن محصول برداشت شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی  به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدنقی کاظمیان اظهار داشت: سال زراعی گذشته به علت خشکسالی و قطع کاهش بارندگی در اردیبهشت ماه، سطح برداشت محصول کلزا در شیروان 467 هکتار کاهش یافت.
وی گفت: سطح زیر کشت این محصول 643 هکتار بود که به دلیل کاهش سطح برداشت آن فقط 258 تن محصول خریداری شده است.
وی میانگین تولید محصول کلزا در هر هکتار را 1.5 تن عنوان کرد و گفت: نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم از این محصول در سال زراعی 97-96، 28 هزار و 650 ریال بوده است.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به حمله پرندگان به مزارع کلزا این شهرستان به کشاورزان توصیه می شود از تورهای تله گیر بی رنگ استفاده کنند و کشت را به صورت مجتمع انجام دهند تا خسارت به حداقل برسد و کنترل شود.
کاظمیان با بیان اینکه کیفیت روغن های وارداتی مناسب نیست، افزود: روغن کلزا مناسب و از کیفیت بالایی برخوردار است بنابراین، محصول باید در سرزمین هایی که منابع آبی مطمئن داشته باشند و احتیاج به مدیریت دقیق دارند کشت شود.
در سال زراعی 96، 176 هکتار کلزا پاییزه در اراضی شهرستان شیروان کشت شد که از این میزان سطح 220 تن محصول برداشت شد
از دانه کلزا برای تهیه روغن و از کنجاله آن نیز برای تغذیه دام استفاده می شود
شیروان با 157 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد واقع است که 105 هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد