افزایش آبدهی قنات های شهرستان شیروان - افزایش آبدهی قنات های شهرستان شیروان | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با احیا و مرمت قنات های شهرستان شیروان، آبدهی قنوات این شهرستان افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی به نقل از ایرنا ، سیدابراهیم سیدی روز شنبه اظهار داشت: با توجه به خشکسالی ها پیاپی و کاهش بارندگی در سال جاری میزان آبدهی قنات های این شهرستان در نیمه نخست امسال، 30 درصد در مقایسه با پارسال کاهش داشت که بااقدامات اجرایی بخشی از آن جبران شده است.
وی مجموع کل قنات های خراسان شمالی را 629 رشته عنوان کرد و گفت: از این تعداد 70 رشته در شیروان است که میزان آبدهی سالانه آن حدود 5.8 میلیون متر مکعب می باشد.
سیدی افزود: کل قنات های استان 31 هزار و 300 هکتار از اراضی زراعی و باغی را آبیاری می کند که در شهرستان شیروان حدود 2 هزار و 500 هکتار اراضی کشاورزی تحت پوشش آبدهی قنات ها است.
مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال در این شهرستان هیچ قناتی خشک نشده بلکه فقط میزان آبدهی آنان کم شده ولی باید با تخصیص اعتبارات احیا و مرمت آن در دستور کار قرار گیرد تا وضعیت بدتر از این نشود.
شهرستان شیروان در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد که افزون بر 105 هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد.