توسعه باغات الگویی گردوی پیوندی خراسان شمالی در سطح 25 هکتار طی سه سال گذشته - توسعه باغات الگویی گردوی پیوندی خراسان شمالی در سطح 25 هکتار طی سه سال گذشته | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

درخت گردو سازگار به مناطق معتدله سردسیری است .هر 100 گرم مغز گردو حاوی  654 کیلو کالری انرژی و سرشار از موادمعدنی از جمله فسفر ، روی ، منیزیوم ، منگنزمی باشدکه بخش زیادی از نیاز بدن به مواد معدنی را نامین می کند . این مغز دانه حاوی چربی غیر اشباع است که باعث کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب بدن ، کاهش فشار خون وپیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی  می گردد. در سبد غذایی آجیل ها گردو دارای بیشترین سطح آنتی اکسیدان است . متخصصین تغذیه مصرف دو عدد گردو در روز جهت افزایش امگا3 ، سلامت استخوان و اسکلت بدن توصیه می نمایند.

بر اساس آمار فائو کشورهای چین ، آمریکا ، ایران ، ترکیه به عنوان بزرگترین تولید کننده های گردو در جهان می باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی ، مدیر امورباغبانی این سازمان اظهار نمود: سطح باغات  گردوی کشور به میزان  157248  هکتار بوده که از این سطح 124653 هکتار باروراست و مقدار 252178 تن گردو تولید می شود.  استان های همدان ، آذربایجان شرقی ، همدان به ترتیب  رتبه اول تا سوم سطوح و تولید این محصول با ارزش را به خود اختصاص داده اند.

مهندس محمدعلی شریکیان افزود: استان خراسان شمالی با سطح  2905 هکتار رتبه بیستم سطح زیر کشت کشور را به خود اختصاص داده است و با عنایت به  وقوع سرمای دیررس بهاره میزان تولید سال جاری  از سطح بارده 2512 هکتارباغات گردو  2500 تن برآورد می گردد.

وی گفت: شهرستان های  شیروان ، فاروج و بجنورد بیشترین سطوح زیر کاشت و تولید این محصول با ارزش را به خود اختصاص می دهند.

مهندس شریکیان ادامه داد: از گذشته های بسیار دور تنها روش موفق تکثیر و توسعه باغات گردو کاشت مستقیم بذر در خاک بوده است که در این روش قسمت عمده ای از صفات مطلوب پایه مادری  نظیر مقاومت به سرما ،باردهی بالا، نسبت بالای مغز به پوست ،سفیدی مغز ،نازکی پوست و ... به نهال جدید حاصل از رویش بذر انتقال نمی یابد، بنابراین باغات توسعه یافته با منشاء بذری برای احداث باغات تجاری و یکپارچه توجیه اقتصادی نخواهد داشت .

وی تصریح نمود: اغلب باغات گردوی استان با منشاء بذری است که مشکلات عمده ای نظیر ناهمرسی گل ها ، سختی عملیات داشت و برداشت،  عدم امکان برداشت مکانیزه ، عملکرد وکیفیت کم محصول را داراست.

مدیرامورباغبانی تاکید نمود: توسعه ارقام تجاری گردو پیوندی سبب افزایش و بهبود کیفیت این محصول می گردد و تاخیر در گل دهی و فرار از سرمای دیررس بهاره ، هم رسی ، امکان برداشت مکانیزه ، افزایش کمی و کیفی تولید ازمهمترین خصوصیات مطلوب باغات احداث شده با نهال گردوی پیوندی است.                                                                        

وی افزود: اصلاح و نوسازی باغات گردو باهدف افزایش کمی و کیفی تولید و افزایش بهره وری از نهاده های تولید یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی در بخش باغبانی است، در این راستا طی سه سال گذشته باغات الگویی گردوی پیوندی با ارقام  چندلر، روند، فرنور، فرانکت و ...در سطح 25 هکتار توسعه یافته است، همچنین  کارگاه های آموزشی سرشاخه کاری گردو برای کارشناسان، باغداران و تولید کنندگان نهال به تعداد 250 نفر روز  برگزار و عملیات سر شاخه کاری 150 درخت در 12 نقطه استان انجام شده است.

مهندس شریکیان اعلام داشتند: در سال جاری به لطف الهی و با بهره گیری از دانش فنی مرکز تحقیقات کشاورزی ،کارشناسان و تجارب ارزنده تولید کنندگان نهال برای اولین بار تعداد 2100 اصله نهال گردوی پیوندی از ارقام چندلر، Z63 ، B21   در استان تولید شده است و  در سال آتی تولید 10هزار اصله نهال گردو پیوندی هدف گذاری شده است .