برداشت کلزا از مزارع خراسان شمالی آغاز شد - برداشت کلزا از مزارع خراسان شمالی آغاز شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

برداشت کلزا از مزارع استان خراسان شمالی از اوایل خرداد آغاز شده است.

محمدنقی کاظمیان مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی ، با اشاره به اینکه، 2هزار و 63هکتار  از مزارع استان، زیر کشت این دانه روغنی مفید و زرد رنگ است، گفت: برای کشت کلزا در هر هکتار به بطور میانگین 4الی6 کیلو بذر مورد نیاز است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی مهندس کاظمیان افزود:برداشت این محصول از منطقه امند شهرستان مانه و سملقان در دهه دوم خرداد آغاز شده و تا پایان تیرماه ادامه دارد.

وی پیش بینی کرد:  امسال حدود 5 هزار تن دانه روغنی کلزا از مزارع استان برداشت شود، در اینصورت نسبت به تولید سال گذشته ( 3650 تن ) 35درصد افزایش تولید خواهیم داشت.این محصول  پس از برداشت به مقصد کارخانجات روغن کشی از استان خارج می‌شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان درخصوص استقبال کشاورزان در زمینه کشت کلزا گفت: کشت این دانه روغنی، بدلیل قیمت مناسب که تقریبا دوبرابر گندم می باشد و میزان آب مصرفی کمتر نسبت به محصول گندم مورد توجه کشاورزان هم استانی قرار گرفته است.

مهندس کاظمیان توصیه نمود: کشاورزان از هد مخصوص کلزا در کمباین های برداشت استفاده نمایند تا میزان ریزش محصول را به شدت کاهش دهند.

وی گفت : در حقیقت کشت کلزا در راستای پایداری تولید گندم است بطوریکه در تناوب با کلزا، محصولات گندم و محصولات بهاره بین 20 تا25 درصد با افزایش تولید مواجه خواهدشد، براساس نرم ملی میبایست حداقل 15 درصد از اراضی گندم آبی در تناوب با کشت کلزا قرارگیرد که این سطح در استان ما حدود 7500 هکتار می باشد.

وی با اشاره به اینکه از خرید کلزا در سطح استان از 18 خرداد ماه آغاز شده اظهار داشت: قیمت پایه خرید تضمینی این محصول مبلغ 34392 ریال تعیین شده است.که سازمان تعاون روستایی به عنوان مباشر اداره کل غله استان در امر خرید تضمینی کلزا اقدام مینماید.

مهندس کاظمیان افزود: بیشترین سطح زیرکشت کلزا در استان متعلق به شهرستان مانه و سملقان میباشد که دارای 1200 هکتار کلزای آبی و 773 هکتار دیم میباشد.