امسال ۵۸ دستگاه پنل خورشیدی بین خانوارهای عشایری شیروان توزیع شد - امسال ۵۸ دستگاه پنل خورشیدی بین خانوارهای عشایری شیروان توزیع شد | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

رییس اداره امور عشایری شیروان گفت: امسال  ۵۸ دستگاه پنل خورشیدی بین خانوارهای عشایری شیروان توزیع شد.

علی ابراهیمی گفت: هزینه خرید هر دستگاه ۱۲ میلیون ریال است که ۵۰ درصد هزینه آن را عشایر پرداخت می کند و ۵۰ درصد دیگر نیز از محل کمک های بلاعوض دولتی است.

وی افزود: از سال ۹۷ تاکنون، ۱۶۰ دستگاه پنل خورشیدی در اختیار خانوارهای عشایری این شهرستان خراسان شمالی قرار گرفته است که ۸۰۰ نفر از مزایای انرژی برق بهره‌مند شدند.

وی افزود: این پنل ها به وسیله صفحه خورشیدی نور خورشید را جذب و با یک باتری مبدل انرژی خورشید را به انرژی نورانی تبدیل می کنند که می توانند تا سه لامپ هفت وات برق، مصارف شارژ گوشی همراه و چراغ قوه داشته باشد و با توجه به استقبال خوب عشایر شهرستان این طرح همچنان ادامه دارد.

رییس اداره امور عشایری شیروان گفت: پنل های خورشیدی در سامانه های محلی عشایر که از چادر استفاده می کنند توزیع شده و سال آینده قرار است تعدادی پنل خورشیدی دیگر راکه وزارت نیرو تعهد کرده، جذب کنیم.

ابراهیمی با اشاره به اینکه وجود پنل‌های خورشیدی باعث حفظ محیط زیست می شود، افزود: ترغیب و تشویق عشایر در استفاده از پنل خورشیدی در تخریب جنگل و مصرف چوب در مصارف خانگی نقش بسزایی دارد.