رئیس شورای عالی زکات کشور از جمع آوری 494 میلیارد تومان زکات در کشور طی سال گذشته خبر داد. - رئیس شورای عالی زکات کشور از جمع آوری 494 میلیارد تومان زکات در کشور طی سال گذشته خبر داد. | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

رئیس شورای عالی زکات کشور از جمع آوری 494 میلیارد تومان زکات در کشور طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی خراسان شمالی، آیت الله تقوی در همایش یاوران و اعضای شورای زکات این استان روز یکشنبه 14 مهرکه با حضور مسئولان ارشد استانی و کشوری برگزار شد، گفت: مباحث زکات در استان های مختلف با جدیت پیگیری شود این در حالیست که پارسال 494 میلیارد تومان زکات در کشور برگزار شد.

وی با بیان اینکه زکات هر منطقه باید در خود استان توزیع شود، افزود: 60 درصد زکات جمع آوری شده بایستی برای محرومان و مابقی در حوزه های عام المنفعه هزینه شود.

آیت الله تقوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت و نقش وزارت جهادکشاورزی در تامین امنیت غذایی اظهار کرد: جهادکشاورزی با رشد و سلامت جامعه نقش کلیدی دارد و با رونق کشاورزی، زکات هم رونق می گیرد.

وی با اشاره به تنوع اقلام تولیدی محصولات کشاورزی در استان گفت: نوغانداری همیشه در منطقه شمال کشور تولید می شود و تولید این محصول در خراسان شمالی نشان از توانمندی استان دارد.

ایت الله تقوی با اشاره تولید 10 میلیون تن فرآورده دامی به صورت سالانه در کشور اظهار کرد: برای صادرات فراورده های دامی کشور با کشورهای عراق و مالزی قراردادی منعقد شده اگر این روند ادامه داشته باشد تا 15 سال آینده به تمام جهان صادرات خواهیم داشت.

استاندار خراسان شمالی هم در این همایش اظهار کرد: زکات به عنوان یکی از مهمترین برنامه اقتصادی اعلام شده است و از طرفی هم آثار آن را هم بر پیکره جامعه شاهد هستیم.

محمدعلی شجاعی افزود: زکات در سایر ادیان توصیه شده اما برای ما واجب است پس به عنوان یک واجب الهی باید در ترویج آن بیشتر تلاش شود.

رئیس سازمان جهاکشاورزی خراسان شمالی هم با بیان اینکه بالاترین نرخ اشتغال کشاورزی و نرخ سکونت روستایی مربوط به این استان اظهار کرد: امنیت غذایی در استان بسیار بالاست چراکه با آموزش و تجربه کشاورزان استفاده از مواد شیمیایی کمتر است.

دکتر عبدا... یوسفی افزود: به رغم کمبود نزولات آسمانی اما وضعیت کشاورزی استان مطلوب است به طوریکه افزایش تولید در برخی محصولات کشاورزی داشته ایم.

وی گفت: علاوه بر حمایت از کشاورزان با پرداخت تسهیلات، در بحث سرمایه گذاری نیز با حمایت های استاندار خراسان شمالی مجوز بی نام صادر شده است تا سرمایه گذاران با تسهیل و بدون مشکلی روند سرمایه گذاری در استان را طی کنند.