لزوم توسعه کشت کلزا در خراسان شمالی - لزوم توسعه کشت کلزا در خراسان شمالی | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

ه گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی در بازدید از کشتزارهای کلزا در شهر زیارت شیروان افزود: کلزا در پایداری تولید موثر و از لحاظ تنوع کشت نیزمفید است و از سویی با توجه به اینکه 2 ماه گل دارد زمینه را برای پرورش زنبور عسل هم فراهم می سازد.

وی گفت: کشاورزان می توانند استقبال خوبی از کشت این محصول داشته باشند چرا که قیمت خرید آن به صورت تضمینی تعیین شده و 2 برابر گندم قیمت دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این بازدید گفت: کشت دانه روغنی کلزا یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است، اما به دلیل نبود کارخانه روغن کشی در این استان، محوصل کشاورزان برای فرآوری به نیشابور و استان گلستان حمل می شود.

دکتر عبدالله یوسفی افزود: امسال در خراسان شمالی 9 هزار هکتار کلزای آبی و 6 هزار هکتار به شیوه دیم کشت شده که کشت دیم این محصول بسته به شرایط آب و هوایی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شیروان نیز گفت: امسال سهمیه این شهرستان برای کشت کلزا هزار و 300 هکتار تعیین شده که تاکنون با انعقاد قرارداد در سطح 625 هکتار، 390 هکتار زیر کشت رفته است.

مهندس رمضان امان‌زاده با اشاره به رشد سطح کشت کلزا در این شهرستان نسبت به پارسال، اظهار داشت: عمده کشت کشاورزان این شهرستان گندم و جو است که پنج هزار و 750 هکتار آن مربوط به زمین های پایاب سد بارزو است.