برگزاری نشست تخصصی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی خاک در خراسان شمالی - برگزاری نشست تخصصی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی خاک در خراسان شمالی | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

نشست تخصصی یک روزه به مناسبت روز جهانی خاک با حضور ریاست سازمان جهاد کشاورزی، مهندس زاده مبارک کارشناس ارشد دفتر خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، ، مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی ، رییس و اعضای هیئات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی، مدیران کل ادارات وابسته، مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها و جمعی از بهره برداران و متخصصان در محل سالن همایش مدیریت شعب بانک کشاورزی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در این نشست بر لزوم جلوگیری از تغییر کاربری زمین های کشاورزی تاکید کرد و گفت: حتی خاک از آب نیز مهم تر است زیرا هزاران سال برای ایجاد یک سانتیمتر خاک زمان نیاز است.

دکتر عبدالله یوسفی، شخم و شیار در جهت شیب را یکی از دلایل فرسایش خاک دانست و اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون در اراضی شیبدار استان، به خصوص در مسیر بجنورد - اسفراین کشاورزان در شیب های تند، اراضی را در جهت شیب شخم می زنند در حالیکه از آن محصولی برداشت نمی کنند و تنها انگیزه آنان تصرف زمین است.

وی با بیان اینکه مسایل اجتماعی پیچیده ای در این حوزه وجود دارد، گفت: با دستگاه های اجرایی در این خصوص اختلافاتی وجود دارد اما باید کارشناسان پیشنهادهایی برای کشت در جهت خلاف شیب و همچنین کشت گیاهان چندساله بدهند.

دکتر یوسفی سطح اراضی کشاورزی و بایر خراسان شمالی را ۴۰۰ هزار هکتار دانست و افزود: کل اراضی استان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار است که اکنون ۱۳ درصد از این سطح به بخش کشاورزی اختصاص دارد و ۸۷ درصد نیز اراضی غیرکشاورزی است.

 

کارشناس ارشد دفتر معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: از ۲۰ میلیون هکتار عرصه‌ کشور که زیر کشت می‌رود، ۷.۸ میلیون هکتار در کلاس یک، با مرغوبیت بالا قرار دارد و مابقی در کلاس ۲ تا چهار درجه‌بندی می‌شود.

مهندس علیرضا زاده‌مبارک اظهار داشت: از مجموع ۱۶۵ میلیون هکتار عرصه های کشور، بیش از ۱۰ درصد در بخش کشاورزی استفاده می شود.

وی خاطرنشان کرد: خاک با شاخص کلاس یک در حوزه کشاورزی، بسیار مناسب است و هیچ محدودیتی برای توسعه اراضی باغی و زراعی در آن وجود ندارد و ۷.۴ میلیون هکتار از عرصه های کشاورزی کشور دارای خاک کلاس ۲ و سه است که برای کشت تا حدودی محدودیت دارد و با چالش شوری و قلیایی بودن خاک، وجود سنگریزه و دیگر مشکلات مواجه است.

وی افزود: خاک مابقی عرصه های کشاورزی کشور قابلیت چندانی برای استفاده در عرصه تولید را ندارد زیرا عملا از بین رفته است.

کارشناس ارشد دفتر معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی همچنین افزود: برای تولید نمی توان به عرصه های کشت دیم متکی بود و علیرغم صرف هزینه های هنگفت برای ساخت سدها در کشور، که حتی از کشورهای پیشرفته نیز بیشتر هزینه کرده ایم، متاسفانه شبکه های پایاب برای آبرسانی به اراضی پایین دست آنها کامل نشده است.

 مهندس زاده‌مبارک ضمن تاکید بر ضرورت حفظ خاک، گفت: هم اکنون برنامه هایی برای حفظ آب وجود دارد ولی همراه با آن باید به خاک نیز اهمیت داده شود چرا که با نابودی آن حیات به خطر می افتد.

وی افزود: وقتی خاک به شکل پایدار مدیریت شود، نقش مهمی در تعدیل تغییرات آب و هوایی داشته و قابلیت های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را ایجاد می کند که از این  طریق به پایداری آب و هوا کمک می شود.

وی، خاک سالم را مهم ترین منبع تغذیه زمینی خواند و اظهار داشت: اگر خاک به درستی مدیریت نشود و یا محصولات به صورت ناپایدار در آن کشت شوند، کربن خاک به صورت دی اکسید کربن وارد جو زمین شده و باعث ایجاد تغییرات آب و هوایی می شود.