برگزاری کارگاه آموزشی ترویجی پرورش قارچ گانودرما در شهرستان رازوجرگلان - برگزاری کارگاه آموزشی ترویجی پرورش قارچ گانودرما در شهرستان رازوجرگلان | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

قارچ گانودرما به عنوان یکی از اسرار شرق در نظر گرفته می شودکه این قارچ با نام علمی گانودرما لوسیدوم که حدود ۲۰۰ گونه در سراسر دنیا شناخته شده است که قارچی با خواص دارویی و درمانی اعجاب انگیز می باشد که  در حال حاضر در سراسر جهان تولید می گردد و امروزه مردم استقبال بی نظیری در استفاده از محصولات تهیه شده از این قارچ دارند. محصولاتی مانند مکمل های غذایی، نوشیدنی ها، محصولات آرایشی-بهداشتی و محصولات دارویی از این دست هستند. به طور کلی در اغلب کشورها انواع چای، قهوه، محصولات آرایشی و بهداشتی، کپسول های پلی ساکاریدی و درمانی و پودر میسیلیوم تولید می گردد. گیاهان دارویی و طبی بر اساس تاثیر و عوارض شان به سه دسته عالی، خوب و متوسط دسته بندی می شدند که این قارچ در گروه اول یعنی گروه عالی و بدون عوارض قرار گرفته است. اندام باردهی این قارچ یک ساله است، کلاهک آن به صورت نیم دایره بادبزنی تا قلوه ای شکل است، رنگ کلاهک در مراحل ابتدایی زرد و قهوه ای روشن است و به تدریج به سمت قهوه ای و قرمز براق و لاکی شکل تغییر پیدا می کند. پایه قارچ گانودرما به شکل استوانه ای یا بدون شکل و سطح صاف و لاکی دیده می‌شود که یکی از مهمترین خواص قارچ گانودرما، تقویت سیستم ایمنی ، خواص ضدسرطان، مبارزه با خستگی و افسردگی ، سلامت قلب ، کنترل قند خون ، خاصیت آنتی‌اکسیدانی و کاهش التهابات ، بهبود آلرژی و... است.

به گزارش روابط عمومی مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی کارگاه آموزشی ترویجی پرورش قارچ گانودرما مورخ 20 مهر ماه در شهرستان رازوجرگلان با حضور سرکار خانم احمدی مدرس پرورش قارچ گانودرما در سطح استان ، نماینده واحد امور زنان مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی و جمعی از بانوان علاقمند و رئیس اداره ترویج مدیریت جهادکشاورزی شهرستان رازوجرگلان با هدف ارتقاء سطح دانش بهره برداران و توان افزایی جوامع محلی زنان روستایی و افزایش مشارکت زنان در بحث درآمدزایی و معیشتی خانوار روستایی برگزار گردید.