برگزاری نشست هم اندیشی بهبود روشهای انجام امور طرح نظام نوین ترویج و نظام اجتماعی کشاورزان - برگزاری نشست هم اندیشی بهبود روشهای انجام امور طرح نظام نوین ترویج و نظام اجتماعی کشاورزان | پورتال سازمان جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

نشست هم اندیشی بهبود روشهای انجام امور طرح نظام نوین ترویج کشاورزی و بیمه اجتماعی کشاورزان با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی ، معاونین و مدیران ستادی، نماینده سازمان تامین اجتماعی خراسان شمالی ، مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی، مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها و مسئولین مراکز جهاد کشاورزی در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی ،  مهندس سمیعی مدیر حوزه ریاست سازمان جهادکشاورزی پیرامون اهمیت و ضرورت بیمه اجتماعی کشاورزان که مورد تاکید استاندار نیز می باشد توضیحاتی را بیان داشتند.

در ادامه مهندس بهنام فر معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی عنوان داشتند: کشاورزان می بایست کشاورزی (گلخانه ها) و دامداری و.... همچنین خود را بیمه اجتماعی کشاورزی  نمایند بطوریکه 73 درصد بهره ‌برداران بخش کشاورزی استان بیمه هیچ صندوقی نیستند این در حالی است که میانگین شاخص کشوری ۲۵ درصد است.

مهندس بهنام فر اضافه کرد: ۵۲ درصد از بهره برداران بخش کشاورزی این استان بالای ۵۰ سال سن دارند که این امر نیز یکی از محدودیت های بیمه اجتماعی کشاورزی که از سال 1396 ایجاد  شده است .

وی افزود : تعداد کارگاه های بخش کشاورزی استان 692  مورد کارگاه  می باشد که حدود 2435 نفر در این کارگاه ها مشغول به فعالیت هستند.  

وی گفت: حدود ۵۰ درصد از بهره برداران بخش کشاورزی استان دارای کمتر از 5 هکتار زمین کشاورزی بوده که بصورت خرده مالکی و اراضی پراکنده می باشند.

وی  در ادامه افزود : هم اکنون باید برنامه ریزی کنیم تا با بهره گیری از نیروهای سازمان جهادکشاورزی  و دستگاههای مرتبط همچون سازمان نظام مهندسی کشاورزی ، سازمان نظام صنفی کشاورزی و با اطلاع رسانی درست و بموقع  بخش زیادی از بهره برداران بخش کشاورزی استان را بیمه کنیم.

در ادامه محمدرضا غلامزاده مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: سال آینده اولین گروه  که حدود 65 سال سن و 15 سال سابقه بیمه ای در این صندوق دارند در استان  بازنشسته و حقوق دریافت خوهند نمود.

غلام زاده بیان داشت با توجه به محدودیت بیمه ای که از سال 1396 ابلاغ گردید شرایط سنی عضویت در این بیمه هم داشتن ۱۸ تا ۵۰ سال است ,  متاسفانه بخش زیادی از کشاورزان بالای 50 سال سن  داشته  که این امر مانع زیر پوشش قرار گرفتن آنان می شود.

وی عنوان کرد: در بیمه روستایی و عشایری هشت سطح درآمدی وجود دارد که بالاترین سطح درآمدی حق بیمه افراد ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال در سال است.

وی گفت: این صندوق تلاش دارد تا  ۱۰۰ درصد جامعه هدف در استان را زیر پوشش قرار دهد.

 

وی افزود: علاوه بر اجرای این دو طرح با صندوق کار آفرینی امید استان نیز تفاهم نامه ای بسته شده است تا کسانی که تسهیلات خود اشتغالی می گیرند و بیمه نیستند زیر پوشش بیمه اجتماعی قرار گیرند.

غلامزاده  هدف امسال این صندوق را تمرکز بر بیمه کردن تمامی خانوار ها عنوان کرد و افزود: تلاش داریم دست کم سرپرست خانوار زیر پوشش بیمه قرار گیرد تا در زمان بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت، خانواده وی دچار مشکل اقتصادی نشود.

در ادامه نشست مهندس احمدآبادی مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی یکی از موارد بهبود کیفیت طرح نظام نوین عدم جابجای و انتقال مروجین مسئول پهنه های تولیدی از مراکز به ستاد مدیریت و ادارات زیر مجموعه مدیریتهای جهادکشاورزی دانست

وی افزود : کلیه مراکز جهادکشاورزی استان به تجهیزات و امکانات اداری تجهیز شده اند و تقریبا مشکلی در این زمینه وجود ندارد .

مهندس احمدآبادی عنوان کرد که در سال جاری مبلغ 80 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی برای تعمیر و نوسازی سه مرکز جهادکشاورزی بام،رباط قره بیل و گیفان جذب شده و تعداد شش دستگاه خودرو خریداری و تحویل مراکز گردیده است.

در ادامه مهندس امانی معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان جهادکشاورزی  عنوان داشت : مدیران جهادکشاورزی تعامل و پیگیری جهت اختصاص اعتبار لازم از فرمانداران به منظور خرید و نصب دوربین های مدار بسته در مراکز جهاد کشاورزی اقدام نمایند و با توجه به بارگزاری اطلاعیه مناقصه اجاره خودرو  در  سامانه انشالله تا 10روز آینده مشکل خودرویی سازمان و مراکز مرتفع خواهد گردید.

دکتر تشکری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی از جمله مشکلات را پلاک گذاری تراکتورها اعم از نو و فرسوده و تامین سوخت دانست و بیان داشت فعلا به کلیه تراکتورها سوخت داده می شود ولیکن می بایست در اسرع وقت نسبت به پلاک گذاری اقدام شود تا در آینده مشکل سوخت بوجود نیاید.

تشکری گفت کشت برنج در شهرستان مانه و سملقان ممنوع شده است و نیاز به اطلاع رسانی مطلوب دارد تا ضرری متوجه کشاورزان نشود.

در خاتمه دکتر یوسفی رئیس سازمان جهادکشاورزی ضمن قدرددانی از برگزاری این نشست عنوان کرد که این جلسات سالی چند مرتبه باید برگزاار گردد

اایشان گفتند: قبل از اجرای طرح نظام نوین ترویج مراکز جهادکشاورزی از هر جهت درفقر کامل بودند ولیکن بعد از اجرای این طرح کلیه تجهیزات و امکانات در مراکز استقرار پیدا کرده و همچنین شرایط نیروی انسانی بهبود یافته است و تاکید نمودند تجهیزات و امکاناتی که برای مراکز ارسال می گردد حتما می بایست در آن مرکز استقرار و بکارگیری شوند ، معاونین و مدیران های ستادی هم این مسئله را پیگیری نمایند .

وی ادر انتها فزود : مروجین مسئول پهنه های تولیدی همانند یک پزشک خانواده می بایست از کلیه بهره برداران زیرمجموعه پهنه خود اطلاعات کامل داشته و دارای اطلاعات تخصصی مناسب و بروز باشد تا پاسخگویی مناسبی به نیازها و مشکلات بهره برداران داشته باشند.